Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Κολοσσό Ρόδου με 97-92

Ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 30-20 στα τελευταία 9’ και 30’’ της αναμέτρησης επιβλήθηκε στο «Παλατάκι» του Προμηθέα (97-92) και έφτασε τις τέσσερις νίκες στις πρώτες έξι αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League ενώ διατήρησε το αήττητο τις έδρας του με τρεις επιτυχίες σε ισάριθμες συναντήσεις.

Η ομάδα της Πάτρας άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 30-23 με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Τζο Γιανγκ, 6 πόντους του Γιώργου Τανούλη και δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Αρνόλντας Κουλμπόκα.

Η διαφορά υπέρ του Προμηθέα ανέβηκε στους 9 (32-23) με κάρφωμα του Νεμάνια Ντάγκουμπιτς στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Γιανίκ Φράνκε, Τζέιλεν Χαντς και τρίποντο του Νίκου Τσιακμά προσπέρασαν με 44-41 στο 18’.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με 4 (63-59) δέκα λεπτά αργότερα με λέι απ του Τάιλερ Πόλεϊ, όμως, οι φιλοξενούμενοι με 8 πόντους με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Κουλμπόκα προσπέρασαν με 70-65 21’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» εξαπέλυσε την αντεπίθεση που του έδωσε τη νίκη μετά το 72-67 του Τζόρτ Κόντιτ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου. Με δύο τρίποντα του Τζέιλεν Ράιλι και ένα του Τζέιλεν Χαντς, ο ΠΑΟΚ mateco προσπέρασε με 80-76 με 5’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Ράιλι συνέχισε καλό ρυθμό, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του 29χρονου Αμερικανού γκαρντ ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε με 89-78, 2’ και 14’’ πριν το τέλος του αγώνα και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Πρώτος σκορερ του ΠΑΟΚ και καθοριστικός για τη νίκη του για την ο Ράιλι με 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο και συνολικά 21 με 5/11 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Ο Φράνκε είχε 18 πόντους και 8 ασίστ, ο Χαντς 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διακρίθηκαν ακόμη ο Νίκος Τσιακμάς με 10 πόντους με 2/2 τρίποντα και 2/2 δίποντα και ο Νέιτ Ρένφρο με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (4/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Ράιλι 21 (2/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/3 βολές), Τσιακμάς 10 (2) , Μαργαρίτης 6 , Σαλούστρος 8 (6 ριμπάουντ), Ρένφρο 10 (8 ριμπάουντ) , Χαντς 14 (2/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόλι 6 , Σλαφτσάκης 2 , Χρηστίδης 2, Καμπερίδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 21 (8/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουράτος 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Κουλμπόκα 22 (2/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ) , Κάουαν 8 (1) , Ντάνγκουμπιτς 7 (1) , Κοντίτ 6 (6 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 25/41 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 17/22 βολές, 42 ριμπάουντ ( 31 αμυντικά + 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 25/46 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 18/21 βολές, 39 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 7η αγωνιστική της Basket League ο ΠΑΟΚ θα παίξει εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό (21/11, 15:45), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχτεί στην Πάτρα τον Ολυμπιακό (27/11, 19:15).