Εντός έδρας ήττα (100-73) για τον Προμηθέας από την Χάποελ Τελ Αβίβ για το Eurocup

Ο Προμηθέας ηττήθηκε με 100-83 από την Χάποελ Τελ Αβίβ στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας για την 9η αγωνιστική του Eurocup και υποχώρησε στο 5-4 στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης. Ο Τζο Γιανγκ με 17, ο Άντονι Κάουαν με 16, ο Αρνόλντας Κουλμπόκα με 14 και ο Γιώργος Τανούλης με 13 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Προμηθέα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-2 στο πρώτο μισό της εναρκτήριας περιόδου, ωστόσο με ένα επί μέρους 2-12 βρέθηκε πίσω στο σκορ (12-14). Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου προηγήθηκε για τελευταία φορά στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, 29-27, αλλά η συνέχεια ανήκε στους Ισραηλινούς. Έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (32-37) και ήταν ασταμάτητοι επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισαν με 21-36 χτίζοντας διαφορά 20 πόντων, 53-73. Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τις πέντε νίκες.

Δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

Διαιτητές: Χορντόφ, Ομπρκνέζεβιτς, Κονσταντίνοφς