«Κατέρρευσε» στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ και ηττήθηκε με 87-66 από τη Μάλαγα στην Ισπανία

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΚ για τη φάση των 16 του Basketball Champions League, γνωρίζοντας την ήττα με 87-66 από την Μάλαγα.

Παρά την τεράστια προσπάθεια απέναντι στους πανίσχυρους Ισπανούς, η παίκτες του Ηλία Καντζούρη ξέμειναν από δυνάμεις και λύσεις στην τέταρτη περίοδο με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο και να δίνουν διαστάσεις στην επικράτηση τους.

Ένα καταστροφικό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ που δυστυχώς σκέπασε την πραγματικά συγκλονιστική προσπάθεια από όλους στις υπόλοιπες τρεις πεεριόδους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Κρέγιτς, Γιλμάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66

Τα ομαδικά στατιστικά της Μάλαγα: 24/45 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/26 βολές, 38 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά - 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/37 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 13/15 βολές, 34 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά - 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική της φάσης των 16 η Μάλαγα θα παίξει στη Γαλλία απέναντι στη Λιμόζ (31/01, 21:30), ενώ η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στην Τουρκία για να αντιμετωπίσει τη Γαλατασαράι του Πιστιόλη (31/01, 19:00).