Ήττα (91-72) για τον Προμηθέα στα Κανάρια

Ο Προμηθέας Πάτρας «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα του και γνώρισε στην Ισπανία την ήττα από την Γκραν Κανάρια (91-72) για την 11η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Eurocup.

Η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας μπήκε νωθρά στο ματς και πριν συμπληρωθούν τα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (13-3). Ο Προμηθέας δεν αντέδρασε και με πέντε σερί πόντους του Ντάμιεν Ίνγκλις η διαφορά αυξήθηκε στους 16 (19-3) στο 7’ του ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και έφτασαν να προηγηθούν μέχρι και με 19 πόντους (29-10) με 9 συνολικά πόντους του Ίνγκλις 19’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 11-0 με πρωταγωνιστή τον Άντονι Κάουαν και μείωσαν στους 8 (29-21) στο 15’ του ματς, όμως, η Γκραν Κανάρια απάντησε με δύο καλάθια του Έι Τζέι Σλότερ (33-23 στο 16’).

Ο Προμηθέας άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 7-1 με πέντε πόντους του Αρνόλντας Κουλμπόκα και πλησίασε στο 22’ στους τέσσερις πόντους (42-38), όμως, στην συνέχεια σίγησε ξανά. Και οι γηπεδούχοι με σερί 13-0 με 6 πόντους του Ίνγκλις ξέφυγαν με διαφορά 17 πόντων (55-38) λίγο μετά το 25’ και έφτασαν με άνεση στην επικράτηση.

Η διαφορά για την Γκραν Κανάρια έφτασε μέχρι τους 27 πόντους (87-60) με 2’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας υποχώρησε σε ρεκόρ 6-5 ενώ η Γκραν Κανάρια ανέβηκε στο 9-2 στον δεύτερο όμιλο της πρώτης φάσης του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 41-31, 67-53, 91-72.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Ίνγκλις 18, Μπαλτσερόφσκι 11, Σλότερ 9 (1), Μπάσας, Αλμπισί, Μπενίτε 13 (2), Μπρουσίνο 5, Σαλβό 13, Σούρνα 7 (1), Ντιόπ 12, Μουτάφ 3 (1), Στέβις.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Κόντιτ 8, Μουράτος, Γκίκας 2, Λάγιος 2, Σόμπσον 8 (2), Χογκ 5, Τόμασον 11 (1), Τανούλης 7, Κουλμπόκα 13 (2).