Ο Ολυμπιακός για την Ευρωλίγκα γυναικών ηττήθηκε στο ΣΕΦ με 92-58 από την Φενερμπαχτσέ

Ο Ολυμπιακός σε αγώνα για την Ευρωλίγκα των γυναικών ηττήθηκε στο ΣΕΦ με 92-58 από την Φενερμπαχτσέ που θεωρείται από τα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Η τουρκική ομάδα έχοντας στις τάξεις της την κορυφαία ίσως παίκτρια στον κόσμο αυτή τη στιγμή, την Αμερικανίδα Μπριάνα Στιούαρτ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της παίρνοντας διαφορά.

Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τις Νικολοπούλου και Σπυριδοπούλου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την αντίπαλο η οποία στο ημίχρονο είχε πάρει διαφορά 26 πόντων (51-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με την Φενερμπαχτσέ να διατηρεί το προβάδισμα φτάνοντας στην νίκη με 92-58.

Για τον Ολυμπιακό πρώτη σκόρερ ήταν και πάλι η Μέγκαν Γκούσταφσον με 17 πόντους, ενώ για την τουρκική ομάδα η Μπριάνα Στιούαρτ με 22.

Ολυμπιακός –Φενερμπαχτσέ 58-92
Διαιτητές: Γκιόργι (Ρουμανία), Γιούρτσεβιτς (Κροατία), Νταρά (Γαλλία)
Δεκάλεπτα: 15-25, 25-51, 40-69, 58-92
Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγιούσο 9(2), Δίελα 3(1), Γκούσταφσον 17, Σκόριτς 4, Σύρρα, Γκουζέλου, Σουκ 2, Σταμάτη 13(3), Σταμολάμπρου 10(1).