Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -20 και νίκησε τη Λιμόζ

Τη δεύτερη νίκη της στη φάση των «16» του Basketball Champions League πανηγύρισε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 82-72 της γαλλικής Λιμόζ και έκανε το 2-1 στον όμιλό της.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 20 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ανέτρεψαν την εικόνα της αναμέτρησης και παρουσιάζοντας πολύ καλό πρόσωπο στην τέταρτη περίοδο, πήραν τόσο τη νίκη όσο και τη διψήφια διαφορά.

Η ελληνική ομάδα είχε 7/19 τρίποντα έναντι των 13/23 της Λιμόζ (άρχισε με 9/12!), όμως σουτάροντας με 67 % (24/36) στα δίποντα και έχοντας 27 ασίστ, έφτασε  στην επικράτηση. Οι Ακίλ Μίτσελ με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και Αϊζάια Μάιλς με 20 πόντους με 7/11 σουτ, ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ εύστοχοι από την αρχή του αγώνα ανοίγοντας τη διαφορά που έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-25). Μάλιστα συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό προηγήθηκαν με 37-17 μετά από τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Εκεί όμως ήρθε η πρώτη αντίδραση από την ΑΕΚ που ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 35-42 στο τέλος του ημιχρόνου. Η Λιμόζ διατήρησε τη διαφορά σε όλη την τρίτη περίοδο με την ΑΕκ τελικά να μειώνει στον πόντο (66-67) στο 34' με τον Μάιλς. Η συνέχεια όμως ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή καθώς σερί 11-0 μετέτρεψε το 66-68 σε 77-68 δύο λεπτά πριν από το τέλος. Εχοντας πλέον ρυθμό, ιδίως στην άμυνα, η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει ι άλλο τη διαφορά και να φτάσει στην επικράτηση με 82-72 με το τρίποντο του Γουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 6, Γιάνκοβιτς 6, Μίτσελ 21, Γουίλιαμς 13 (3), Ξανθόπουλος, Φρέιζιερ, Γόντικας 3, μακΓκριφ 2, Μάιλς 20 (2), Παπαδάκης 1, Στρέλνιεκς 10 (2).

ΛΙΜΟΖ (Κανστελιέρι): Γκρέιβς 20 (2), Κίζλινκ 5, ΚΛανγκ 4, Ούγολιν 12 (4), Βοϊτσιεχόβσκι, Χόκινς 7 (1), Κάτζι 12 (3), Μίλερ 9 (3), Γεγκέ 3.