Ήττα (92-91) για τον Παναθηναϊκό από την Βαλένθια στο ΟΑΚΑ

Με τρίποντο του Κρις Τζόουνς στην εκπνοή η Βαλένθια νίκησε με 92-91 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

O Tζόουνς όχι μόνο κράτησε όρθια τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ αλλά πέτυχε και το νικητήριο καλάθι για τους φιλοξενούμενους. Από τον Παναθηναϊκό που έφτασε μία ανάσα από την επικράτηση με τον Αρτούρας Γκουντάιτις να πραγματοποίει εξαιρετική εμφάνιση με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ 25 πόντους σημείωσε ο Πάρις Λι.

Στο ντεμπούτο του Δημήτρη Αγραβάνη και του Ματ Τόμας, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να καλύψει τις απουσίες της τελευταίας στιγμής και να επιβάλλει από νωρίς τον δικό του ρυθμό. Έχοντας πολυφωνία στην επίθεση οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά στο σκορ από την πρώτη περίοδο (26-21) και είχαν απάντηση στα περισσότερα προβλήματα που προσπάθησε να βάλει η Βαλένθια. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς με εξαίρεση κάποια αμυντικά κομμάτια, είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος με συνέπεια στο ημίχρονο να έχουν το προβάδισμα με 49-42.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 6-0 και μείωσαν στον έναν (49-48), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Κλαβέρ και ανάγκασε τον Ράντονιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το επιμέρους σκορ της Βαλένθια έφτασε στο 11-3 και προσπέρασε με 53-52. Κάπου εκεί ξεκίνησε η μάχη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Ισπανούς να προηγούνται με 69-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα σε κρίσιμα σημεία. Στο τελευταίο λεπτό ο Λι έκανε το 90-89, με τον Κλέμεν Πρέπελιτς να κάνει λάθος στην επόμενη φάση και μετά φάουλ στον Ματ Τόμας. Εκείνος ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή (91-89) με 17" να μένουν και τον Τζόουνς να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 25 (5) , Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 8, Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1) , Τόμας 13 (2), Μπέικον 10, Γκριγκόνις 5 (1) , Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 23.

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 6 (2) , Κλαβέρ 13 (3) , Πουέρτο , Πρέπελιτς 2 , Πραντίγια 9 (1) , Γουέμπ 6 (2), Λόπεθ - Αροστέγκι 4, Τζόουνς 24 (2), Ράντεμπο 2, Έβανς 3 (1) , Αλεξάντερ 16, Ριβέρο 7.