Ηττα στο Ισραήλ από την Χάποελ στο Τελ Αβίβ με 108-69 και 4η θέση για τον Προμηθέα

Με βαριά, αλλά ανώδυνη, ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον όμιλο του EuroCup ο Προμηθέας καθώς έχασε από την Χάποελ στο Τελ Αβίβ με 108-69. Η ομάδα της Πάτρας που είχε εξασφαλίσει πρόκριση και πλεονέκτημα έδρας, ολοκλήρωσε σην 4η θέση και πλέον θα περιμένει να μάθει την αντίπαλό του στο πρώτο νοκ άουτ, στη φάση των «16».

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ καθώς μάζεψε μόλις 17, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 44, ενώ σούταρε μόλις με 39% στα δίποντα (14/36). Παράλληλα είδε βασικά του στελέχη να είναι ιδιαίτερα άστοχα με τον Τρέβις Σίμπσον να έχει 0/7 σουτ και τον Αντονι Κάουαν 2/7.

Για 8' αγωνιστικά λεπτά ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός με το σκορ σε εκείνο το σημείο να είναι 22-19. Οι γηπεδούχοι ωστόσο μέσα στο επόμενο τετράλεπτο έτρεξαν σερί 13-0 με το οποίο ξέφυγαν με 35-19, ενώ στη συνέχεια άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά σημειώνοντας 59 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι Πατρινοί επέστρεψαν από τα αποδυτήρια έχοντας να καλύψουν το -28, μία διαφορά που επί της ουσίας δεν κατάφεραν να τη ροκανίσουν παρά την καλύτερη εικόνα που είχαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Χαποελ συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, μοίρασε συνολικά 30 ασίστ και δεν άφησε σε κανένα σημείο τον Προμηθέα να κάνει το παιχνίδι του. Η διαφορά ανέβηκε και άλλο στη συνέχεια με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους νικητές να επικρατούν με 108-69 με τον Τόμασον να έχει ρίξει με βολές τη διαφορά κάτω από τους 40 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69.

ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Φράνκο): Χάρελ 6 (1), Μάνφορντ 11, Μπένι (1), Τιμόρ, Χόαρντ 23, Ζάλμανσον 8, Ονουάκου 16, Γκινάτ 18, ΜακΡέι 9 (2), Μπράουν 10 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (3), Μουράτος 2, Χογκ 8, Κουλμπόκα 14 (2), Κόντιτ 5, Γκίκας 5 (1), Τόμασον 16 (2), Τανούλης.