Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας με 74-72 επί της Ζαλγκίρις

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να σκοράρει στα 6'' για το φινάλε ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας με 74-72 επί της Ζαλγκίρις, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει και μαθηματικά την πρόκρισή της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός είδε τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο παιχνίδι, στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και να ισοφαρίζουν λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Στις τελευταίες κατοχές όμως, μία καλή άμυνα και ένα καλάθι του κορυφαίου του αγώνα, Σάσα Βεζένκοφ (τελείωσε με 25 πόντους έχοντας 9/8 δίποντα και 8 ριμπάουντ) έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες που έφτασαν τις 21 νίκες σε 29 παιχνίδι στη διοργάνωση. Κομβική και η παρουσία του Σακίλ ΜακΚίσικ (18 πόντοι) που ήταν εύστοχος στις βολές που εκτέλεσε στο φινάλε.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλά στο παιχνίδι, ωστόσο η Ζαλγκίρις βρήκε ρυθμό, πήτρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (17-15) και προηγήθηκε με 29-23 στα μέσα του δευτέρου. Ο Ολυμπιακός ωστόσο βελτιώθηκε στην άμυνά του, βρήκε τα σουτ με τον Λαρεντζάκη και κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (34-40).

Με τον Βεζένκοφ να σκοράρει διαδοχικούς πόντους η ελληνική ομάδα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-56) και τη διατήρησε ως και το τέλος της τρίτης περιόδου (49-61). Η Ζαλγκίρις ωστόσο δεν άφησε το παιχνίδι. Με δύο τρίποντα κάλυψε ένα μεγάλο μέρος της μειώνοντας σε 65-67, ενώ ένα τρίποντο από τον Σμιτς ένα λεπτό πριν από το τέλος, άλλαξε εντελώς τα δεδομένα με τους Λιθουανούς να προσπερνούν με 72-70. Ο ΜακΚίσικ ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών (72-72) ενώ στη συνέχεια η «ερυθρόλευκη» άμυνα σταμάτησε τον Ουλανόβας. Στην επόμενη κατοχή, μετά από τάιμ άουτ, του Ολυμπιακού η μπάλα πέρασε στον Βεζένκοφ που σκόραρε στα 6'' για το 72-74. Η νίκη έμεινε στα χέρια του Ολυμπιακού καθώς στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ουλανόβας αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ, Σμιτς 18 (4), Μπιρούτις 3, Μπραζντέικις 5 (1), Πολονάρα 5 (1), Ντίμσα 17 (3), Μπουτκεβίτσιους 7 (1), Ουλάνοβας 12 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Κάναν 2, Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Φαλ 6, Βεζένκοφ 25 (2), Παπανικολάου 8 (1), Πίτερς 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 18 (1).