Το Περιστέρι δυσκολεύτικε να κερδίσει το Λάυριο με 77-66

Την 11η νίκη του σημείωσε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 77-66 του Λαυρίου Megabolt στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 18η αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Με τον Μίρο Μπίλαν να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ και τους Φρανσίσκο, Ντένμον να έχουν από 12 πόντους, οι γηπεδούχοι δεν είχαν εύκολο έργο, ωστόσο από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα δεν έχασε τον έλεγχο. Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Φλάγκ με 15 πόντους.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, κάτι το οποίο είχε αποτέλεσμα για το Περιστέρι που προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Μάρκους Ντένμον έκανε το σκορ 17-6, ωστόσο στη συνέχεια το Λαύριο Megabolt απάντησε με επιμέρους σκορ 15-2, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μπροστά με 21-19 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πέρασαν και πάλι μπροστά, χωρίς το έργο τους να είναι εύκολο. Με επιμέρους σκορ 20-15 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 39-36 στο ημίχρονο. Κάπως έτσι κύλησε η αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν, να έχουν λίγα λάθη (τελείωσαν με μόλις έξι), ωστόσο δεν μπορούσαν ν’ ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά το Περιστέρι bwin βρήκε τις λύσεις, προκειμένου να φτάσει στην επιρκάτηση, κάτι που δεν είχαν στο τέλος οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Γερακίνης, Καλογερόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (6/10 δίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρανσίσκο 12 (3/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντένμον 12 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόλμαν, Μωραΐτης 11 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 3 (1), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 7 (7 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 6 (1), Φλαγκ 15 (5/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 10 (2), Λάνγκεβιν 7, Νικολαΐδης 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιλάβιος, Ζάρας 8 (1), Γερομιχαλός 7

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 20/43 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 7/10 βολές, 52 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 17 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 6/13 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική το Περιστέρι θα παίξει με τον Ιωνικό στην Νίκαια (19/3 στις 15:45), ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί τον Άρη (18/3 στις 16:00).