Το Περιστέρι κέρδιισε τον Κολοσό με 88-78

Με επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 22-12 το Περιστέρι επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού (88-78) και έφτασε τις 13 νίκες στις πρώτες 20 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν περισσότερες δυνάμεις και λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ήταν πολύ πιο εύστοχοι στις βολές με 12/16 έναντι 5/13 των φιλοξενουμένων και έκαναν λιγότερα λάθη με 14 έναντι 16 του Κολοσσού.

Το Περιστέρι bwin πέτυχε 24 πόντους από λάθη έναντι 13 των «θαλασσί».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους με 7/12 σουτ εντός πεδιάς, ο Μίρο Μπίλαν που έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ και ο Σιλβέιν Φρανσίκο ο οποίος πέτυχε τους 10 από τους 15 πόντους του στην τελευταία περίοδο και στο ξέσπασμα του Περιστερίου bwin που του έδωσε τους δύο βαθμούς.

Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Κρις Κόφεϊ με 17 πόντους με 7/11 δίποντα και 7 ριμπάουντ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους δύο αντιπάλους ισόπαλους (66-66) ύστερα από τρίποντο του Μαρκίς Τιγκ σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου.Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τον Τζέιμς Γιανγκ να βάζει μπροστά στο σκορ τον Κολοσσό (68-66), αλλά συνεχίστηκε με τον Φρανσίσκο να πετυχαίνει τρία σερί καλάθια και τον Κασελάκη να σκοράρει με τρίποντο.

Έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 75-68 στο 33’.  Ο Φρανσίσκο έδωσε ξανά προβάδισμα επτά πόντων στο Περιστέρι (81-74) με 2’ και 45’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Δύο χαμένες επιθέσεις του Γιανγκ για τους «θαλασσί» και το καλάθι του Ίαν Χάμερ έδωσαν για άλλη μια φορά την ευκαιρία στους «κυανοκίτρινους» να προηγηθούν με 7 (85-78) 1’ και 19’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Μάικλ Ντίξον σε προσπάθεια για δύο πόντους και Δημήτρης Κατσίβελης για τρεις αστόχησαν για τον Κολοσσό και ο Μάρκους Ντένμον... σφράγισε τη νίκη του Περιστερίου (87-78) με 6’’ να απομένουν για την λήξη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Μάνος, Ρίζος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 13 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Φρανσίσκο 15 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Πουλιανίτης 3 (1) , Ντένμον 16 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κασελάκης 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές) , Κόουλμαν 2 , Μωραΐτης 3, Ραντάνοβ 2 , Χουγκάζ , Χάμερ 13 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη) , Χρυσικόπουλος 5 (1) , Ντίξον 13 (4/5 τρίποντα, 3 ασίστ) , Χατζηδάκης 6 (3 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μορέιρα 9 (3 ριμπάουντ) , Γιανγκ 8 (3 ριμπάουντ) , Κόφι 17 (7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Τιγκ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 26/37 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 36 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 20/37 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 5/13 βολές, 32 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά + 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 21η αγωνιστική το Περιστέρι bwin θα παίξει στην Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα (01/04), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχτεί στη Ρόδο τον Άρη (01/04).