Αστοχος ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν μ 90-75

Την ένατη ήττα του στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Ολυμπιακός, που έχασε με 90-75 στο Βελιγράδι από την Παρτίζαν για την 30ή αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί, πλέον, με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε σε μεγάλο βαθμό την αστοχία του πίσω από τα 6,75μ. καθώς τελείωσε με 3/20 τρίποντα, έχοντας το πρώτο του εύστοχο στις αρχές της τέταρτης περιόδου (είχε 0/15 στα τρία πρώτα δεκάλεπτα). Παράλληλα ο Χρήστος Παππάς που εκτελούσε χρέη πρώτου προπονητή είδε βασικά στελέχη της ομάδας να είναι σε κακή βραδιά. Ο Κώστας Σλούκας τελείωσε το παιχνίδι με 7 λάθη ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 3/9 σουτ.

Παρά το καλό του ξεκινήμα στον αγώνα, ο Ολυμπιακός είδε τους Σέρβους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου και να κλείνουν το δεκάλεπτο με 27-22. Σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» οι περιφερειακοί της Παρτίζαν είχαν επαφή με το καλάθι από μακρινή απόσταση με τους γηπεδούχους να χτίζουν διψήφια διαφορά και εν τέλει να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 48-34.

Με την επιστροφή για το δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση με τον Κάνααν, μειώνοντας σε 50-46 στο 25'. Η αντεπίθεση των Πειραιωτών όμως δεν είχε συνέχεια, με τους Σέρβους να ξεφεύγουν και πάλι με διψήφια διαφορά (56-46) ενώ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 60-52. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός παρότι άρχισε να βρίσκει σκορ και από το τρίποντο, κυρίως με τον ΜακΚίσικ, αμυντικά δεν κατάφερε να περιορίσει την Παρτίζαν που σημείωσε 30 πόντους σε αυτό το διάστημα, φτάνοντας έτσι στη νίκη που την φέρνει ακόμη πιο κοντά τα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 48-34, 60-52, 90-75

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 6 (1), Αβράμοβιτς 2, Πάντερ 17 (4), Σμάιλαγκιτς 5 (1), Παπαπέτρου 10 (2), Έξουμ 15 (1), Νάναλι 19 (3), Λεσόρ 12 (10 ριμπ.), Τριφούνοβιτς, Μάνταρ 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παππάς): Γουόκαπ 8, Κάνααν 4, Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 13, Σλούκας 8 , Βεζένκοφ 6, Παπανικολάου 9 (1), Μπόλομποϊ, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 21 (2).