Ο Απόλλων Πάτρσας πέτυχε την 2η νίκη (71-60) στο πρωτάθλημα κόντρα στο Λαύριο

Τη δεύτερη νίκη του στη Stoiximan Basket League πήρε ο Απόλλωνας Πάτρας Carna καθώς επικράτησε με 71-60 του Λαυρίου Megabolt για τη 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Οι Πατρινοί είχαν να νικήσουν από την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος όπου είχαν επικρατήσει της Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ. Ο Σαλούστρος τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ 13 είχε ο Βον και 10 ο Σκορδίλης. Από το Λαύριο Megabolt είχε 13 πόντους ο Καστανέδα

H πίεση για το θετικό αποτέλεσμα ήταν πιο έντονη για τους γηπεδούχους που είχαν μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Απόλλωνας Carna παρά την αστοχία στο ξεκίνημα κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Λαυρίου Megabolt. Η αλήθεια είναι πως η πατρινή ομάδα δεν μπορούσε ν’ αλλάξει πολλά πράγματα στις λίγες προπονήσεις που έγιναν υπό την επίβλεψη του Γιάννη Χριστόπουλου, παρόλα αυτά ο έμπειρος τεχνικός δε σταμάτησε να φωνάζει στους παίκτες του, ώστε να παραμείνουν συγκεντρωμένοι. Κάτι πάντως, που έλειπε από τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος σε συνδυασμό με τα άσχημα ποσοστά από τα 6.75 (1/11 μέχρι το 14’).

Σταδιακά και με την καλή τους άμυνα οι Πατρινοί ανέβαζαν τη διαφορά που έφτασε τους 12 (22-10) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, έπειτα από τρίποντο του Βον. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και μείωσαν στους πέντε (25-20) με επιμέρους σκορ 10-3, ωστόσο ο Απόλλωνας Carna απάντησε με ένα σερί 6-0 (31-20) χάρη στα τρίποντα του Βον και του Γκιουζέλη στο 18’. Με τρίποντο του Ντιλέινι Μπλέιλοκ στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου, ο Απόλλωνας Carna πήγε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 34-23, τη στιγμή που το Λαύριο Megabolt είχε 3/17 τρίποντα και 9 λάθη.

Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Γάιος Σκορδίλης ο οποίος με έξι συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ έγινε 45-27 στο 24’ ενώ με δύο βολές του Βον η διαφορά έφτασε τους 20 στα μέσα τις τρίτης περιόδου. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Απόλλωνας Carna μετέτρεψε το ματς σε μονόλογο, με τους παίκτες του Κώστα Μέξα ν’ αντιμετωπίζουν πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο Megabolt προσπάθησε ν’ αντιδράσει, ωστόσο δεν μπόρεσε να καλύψει τη σημαντική διαφορά που είχε διαμορφώσει η πατρινή ομάδα η οποία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Κατραχούρας, Λουλουδιάδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Γκιουζέλης 6 (2) , Βον 13 (2) , Σαλούστρος 10 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (10 ριμπάουντ), Μουράτος 2 (8 ασίστ) , Ουάσινγκτον 7, Μπλέιλοκ 8 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σκορδίλης 10, Βισσαρίου, Όσμπορν 8 (7 ριμπάουντ) , Καφέζας , Κογιόνης

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 10 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Καστανέδα 13 (3) , Ντε Τζούλιους 4 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Γκρόμοβς 7 (7 ριμπάουντ) , Ζάρας 5 (1/7 τρίποντα), Θόρντον 6 (1/6 τρίποντα), Τσάμης 4, Φλάτεν 5 (1/7 τρίποντα), Παπαδάκης 6 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 18/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα,11/19 βολές, 40 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 λάθη , 9 κλεψίματα , 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 12/23 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 12/18 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 16 λάθη , 7 κλεψίματα , 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την προσεχή εβδομάδα (16-17/12) θα διεξαχθεί το All-Star Game στην Καρδίτσα. Στην 11η αγωνιστική ο Απόλλωνας θα παίξει με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (24/12, 15:00, ΕΡΤ3), ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί τον Άρη (23/12, 20:15, ΕΡΤ3).