Εντός έδρας ήττα (63-56) για τον Ολυμπιακό από τη Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε μία από τις πιο άσχημες επιθετικές του βραδιές στη φετινή Ευρωλίγκα και γνώρισε την ήττα με 63-56 από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ.

Σουτάροντας μόλις με 34,5% εντός παιδιάς, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τη χειρότερη επιθετική συγκομιδή σε παιχνίδι τους στο ΣΕΦ για τη φετινή σεζόν και γνώρισαν την 7η ήττα τους στην Ευρωλίγκα υποχωρώντας στο 7-7 λίγες ημέρες πριν από την τελευταία «διαβολοβδομάδα» για το 2023.

Παράλληλα ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε 15 λάθη έχοντας στον αντίποδα μόλις 15 ασίστ. Γουόκαπ και Παπανικολάου ήταν οι μόνοι που τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων. με τον δεύτερο όμως να έχει1/8 δίποντα και 4/14 σουτ συνολικά.

Ο Ολυμπιακός με σερί 12-0 κατάφερε να καλύψει γρήγορα το 0-5 της Βαλένθια, παρόλα αυτά τα πολλά λάθη δεν του επέτρεψαν να ανοίξει άλλο τη διαφορά κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με ισχνή διαφορά (15-14). Οι Ισπανοί βρήκαν καλύτερα πατήματα στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα και χτίζοντας μια μικρή, μεν, ασφαλείας, δε, διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +9.

Η ίδια εικόνα του αγώνα συνεχίστηκε με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος, με τη Βαλένθια να έχει σταθερά το προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα στα μέσα της τρίτης περιόδου ξέφυγαν για πρώτη φορά και με διψήφιο αριθμό πόντων (31-43 στο 26'). Τα τρίποντα των Κάνααν και Γουόκαπ επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να μειώσει σε 48-53. Ο Κάνααν χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ σε μία προσπάθεια να ροκανίσει κι άλλο τη διαφορά, στο 38', με τον Παπανικολάου να κρατά «ζωντανή» την ομάδα του με τρίποντο ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Έβαλε και νέο τρίποντο (56-60) όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε χρόνο για κάτι παραπάνω με τη Βαλένθια να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 26-35, 38-47, 56-63.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3), Γουίλιαμς-Γκος, Κάνααν 8 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 7, Παπανικολάου 11 (3), Μπραζντέικις 4, Πετρούσεφ, Μιλουτίνοφ 6, Σίκμα 1, ΜακΚίσικ 3.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ 5 (1), Πουέρτο 5 (1), Ρίβερς 4, Πραντίγια, Τζόουνς 12, Ίνγκλις 10 (2), Γιόβιτς 12 (1), Τουρέ 2, Χέρμανσον 4, Ρόμπερτσον 3, Ντέιβις 6.