Με κορυφαίο τον Αϊζάια Κάνααν ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ΣΕΦ την Άλμπα Βερολίνου με 101-87

Ο Ολυμπιακός… πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 33-13) και με τον Αζάϊα Κάνααν να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Euroleague με 31 πόντους (με 9/14 τρίποντα) επικράτησε στο ΣΕΦ της Άλμπα Βερολίνου (101-87) για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-11.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στα πρώτα 16’ της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ 9-4 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών και με 4 πόντους με ένα τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κώστα Παπαικολάου ξέφυγε με 40-33, 4’ και 7’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στα τελευταία 3’ και 45’’ του πρώτου μέρους, όμως, δέχθηκε από την Άλμπα επιμέρους σκορ 15-5 με 6 πόντους με ένα τρίποντο του Στέρλινγκ Μπράουν και τέσσερις του Ματέο Σπανιόλο και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -3 (48-45).

Οι «ερυθρόλευκοι» με καλάθι του Ίγκνας Μπραζντέικις και γκολ φάουλ του Άλεκ Πίτερς ισοφάρισαν σε 50-50, λίγο μετά το 22’ και με τρία σερί τρίποντα του Κάνααν προσπέρασαν με 59-55 στο 25’.

Ο Ολυμπιακός βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνα του κυριάρχησε στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και με επιμέρους σκορ 19-6 με 7 πόντους του Μόουζες Ράιτ που έκανε ντεμπούτο με τους «ερυθρόλευκους» και δύο τρίποντα του Κάνααν τελείωσε το δεκάλεπτο στο +17 (78-61)!

Η διαφορά για τον Ολυμπιακό έφτασε και τους 25 πόντους (88-63) με 7’ και 46’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης με το 8ο τρίποντο στο ματς του Κάνααν.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος 14, Ράιτ 15 (4 κοψ.), Κάναν 31 (9/14 τριπ.), Λαρεντζάκης 9 (2), Μήτρου-Λονγκ, Παπανικολάου 5 (1), Μπραζντέικις 11, Πίτερς 11 (2), Σίκμα 5, ΜακΚίσικ.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (1), Πρόσιντα 9 (1), Σπανιόλο 8, Γουέτζελ 8, Ντέλοου, Μάτισεκ 12 (4), Σνάιντερ 12 (1), Τόμας 6 (1), Χέρμανσον 8 (2), Νίκιτς, Κουμάτζι 6, Μπιν 8 (2).