Νικηφόρο πέρασμα του Περιστερίου από την Πάτρα κερδίζοντας τον Προμηθέα με 81-75 παρ. (κ.α 70-70)

Το Περιστέρι νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον Προμηθέα και πήρε προβάδισμα στην κούρσα για την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Στην Πάτρα, χρειάστηκε η πεντάλεπτο παράταση ώστε να κριθεί ο νικητής στο ντέρμπι της τρίτης θέσης. Το Περιστέρι bwin επικράτησε με 81-75 (κ.α. 70-70) και «έπιασε» τον Προμηθέα στη βαθμολογία, ωστόσο έχει το πλεονέκτημα καθώς έχει νικήσει φέτος και στις δύο συναντήσεις τους.

Ο Ράγκλαντ με τρίποντο στα 41'' για το τέλος της παράτασης ήταν εκείνος που έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του. Ο Αμερικανός τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πρώτος σκόρεργια τους νικητές ο Γουίλιαμς που ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και τελείωσε με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τον Προμηθέα, ο Χάντερ Χέιλ είχε 23 πόντους, όλους στο δεύτερο μέρος, και ακόμη 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. 15 πόντους προσέθεσε ο Κόφεϊ και άλλους 14 ο Κάουαν που όμως τελείωσε μόλις 3/12 σουτ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες φάνηκαν νευρικές και άστοχες κάτι που αποδεικνύει και το 10-11 της πρώτης περιόδου. Στο ξεκίνημα όμως του δευτέρου δεκαλέπτου, το Περιστέρι  με τον Ρένφρο να σημειώνει έξι πόντους, έτρεξε σερί 9-0 με το οποίο και προηγήθηκε με 20-10. Κόφεϊ και Κάουαν κράτησαν τον Προμηθέα κοντά στο σκορ, ενώ ο Κόνιαρης με τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου έκανε το σκορ 25-29 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν και το δεύτερο μέρος πολύ δυνατά και με επιμέρους 11-2 ξέφυγαν με 12 πόντους διαφορά και το σκορ 28-40. Στο 27' το καλάθι του Μήτρου Λονγκ έκανε το σκορ 36-48, όμως στο επόμενο τρίλεπτο ο Προμηθέας με σερί 10-0 πλησίασε στο σουτ (46-48). Το σερί συνεχίστηκε και στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τον Προμηθέα να φτάνει σε ένα επιμέρους 18-3 και να προσπερνά πλέον με 54-51 στο 32'. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα και δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος ο Πουλιανίτης διαμόρφωσε το 61-66. Χέιλ και Ρέινολντς μείωσαν σε 65-66 ενώ στη συνέχεια οι Κάουαν και Χέιλ έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Προμηθέα με 70-68. Στα 39'' ο Λαβ ισοφάρισε σε 70-70 που ήταν και το σκορ της κανονικής περιόδου καθώς στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Προμηθέας προσπέρασε με 75-74 όμως στα επόμενα δυόμισι αγωνιστικά λεπτά έμεινε δίχως σκορ. Ο Γουίλιαμς με βολές αλλά και το τρίποντο του Ράγκλαντ στα 41'' έδωσαν τη νίκη στους «κυανοκίτρινους».