Σαν «Σσίφουνας» πέρασε ο Παναθηναϊκός από την Πάτρα - 87-55 τον Απόλλων!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν σίφουνας από την Πάτρα και με τη νίκη του επί του Απόλλωνα Πάτρας με 87-55 παρέμεινε αήττητος στην Stoiximan Basket League μετά την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα αποφασισμένος να βάλει τις βάσεις της νίκης του από νωρίς. Με 12 πόντους με δύο τρίποντα του Ντίνου Μήτογλου και 5 με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κέντρικ Ναν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με διψήφια διαφορά (21-9) λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων επτά λεπτών του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό στο +15 (26-11) και τον Μήτογλου να έχει φτάσει τους 14 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο την… σκυτάλη από τον Μήτογλου πήρε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης και με 8 σερί πόντους του 25χρονου γκαρντ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ξανά με 15 (36-21) στο 15’. Με τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη και τον Καλαϊτζάκη να φτάνει τους 10 πόντους, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 24 (47-23) 1’ και 51’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» συνέχισε με την ίδια του πρώτου ημιχρόνου ένταση στην άμυνα στην τρίτη περίοδο και ύστερα από τρία σερί καρφώματα, δύο του Ματίας Λεσόρ και ένα τους Μάριους Γκριγκόνις, με τρίποντο του Καλαϊτζάκη η διαφορά ανέβηκε στους 28 (64-36) με 4’ και 31’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με 7 με ένα τρίποντο σερί πόντους του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και την διαφορά να ξεπερνά τους 30 πόντους (78-46, 7’ και 46’’ πριν την λήξη του ματς). Οι 32 πόντοι – για πρώτη σημειώθηκαν με σκορ 77-46 στα πρώτα ενάμιση λεπτά της συνάντησης – ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 18 πόντους με 6/8 σουτ εντός πεδιάς και ο Ντίνος Μήτογλου με 14 πόντους με 5/7 σουτ εντός πεδιάς ήταν οι καλύτεροι του Παναθηναϊκού. Ο Τσαντ Μπράουν με 15 πόντους προσπάθησε περισσότερο για τους γηπεδούχους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος, Μαρτινάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπιμπς 11 (5/15 σουτ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου 2 (1/5 σουτ), Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3 , Κογιόνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 19:52), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2 (1/8 σουτ), Αντετοκούνμπο 3 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 15/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/14 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 26/41 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 14/16 βολές, 46 ριμπάουντ (37 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 12 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 17η αγωνιστική ο Απόλλωνας Πάτρας θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ (3/2 στις 17:15), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ τον Άρη.