Το προβάδισμα ημιχρόνου του Κολοσσού έβαλε τέλος στα «ερυθρόλευκα» σερί

Ο Κολοσσός H Hotels κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος (27-32) κάτι που μπορεί να θεωρηθεί κάτι σαν «παράσημο» αφού έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που κατάφερε να το κάνει κόντρα στους «ερυθρόλευκους» στη φετινή Stoiximan Basket League. Πρώτος το έκανε ο Άρης Midea στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος. Τα αποτελέσματα ημιχρόνου ως για τον Ολυμπιακό…

Ολυμπιακός-Κολοσσός 27-32

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που Ολυμπιακός ως γηπεδούχος βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο για το Πρωτάθλημα, μετά από οχτώ αγώνες. Ο τελευταίος που πήγε στα αποδυτήρια του ΣΕΦ προηγούμενος ήταν ο ΠΑΟΚ mateco στον 1ο ημιτελικό των περσινών πλέι οφ (42-45).

Η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός δεν ήταν μπροστά στο ημίχρονο ενός εντός έδρας αγώνα του στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League ήταν στις 5 Δεκεμβρίου 2022, στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό Aktor (35-38). Ο Κολοσσός H Hotels έδωσε τέλος σε ένα σερί 13 αγώνων.

Η ομάδα της Ρόδου όμως, μετά τους 32 πόντους του πρώτου, περιορίστηκε στους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, επίδοση που είναι η τρίτη μικρότερη της σεζόν. Έτσι τελείωσε το παιχνίδι με 52 που είναι επίσης η τρίτη μικρότερη φετινή επίδοση και η μικρότερη δική της στη σεζόν, αφού είχε 59 στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου.

Το χθεσινό παιχνίδι ήταν το τέταρτο, λιγότερο παραγωγικό στη φετινή Stoiximan Basket League με τις δύο ομάδες να σημειώνουν 123 πόντους.

Έχοντας τέσσερις εύστοχες βολές (4/5), ο Κολοσσός H Hotels ισοφάρισε τη 2η μικρότερη φετινή επίδοση ενώ σουτάροντας με 36,58% στα δίποντα (36,58%), σημείωσε την 6η μικρότερη επίδοση της σεζόν.

Οι «θαλασσί» περιορίστηκαν στις οχτώ ασίστ και έχουν τις δύο από τις πέντε μονοψήφιες επιδόσεις της φετινής Stoiximan Basket League, καθώς είχαν και επτά στο ματς της 5ης αγωνιστικής με τον Άρη Midea.

Παρά την εξαιρετική εικόνα του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Κολοσσός H Hotels έκανε, βάσει του ranking, τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση. Είχε 48 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, δύο λιγότερους από το αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου. Ήταν συνολικά η 8η επίδοση κάτω των 50 βαθμών στη σεζόν.

Σε ατομικό επίπεδο…

*Ο Λόντον Περάντες με τις τρεις ασίστ που είχε στο ΣΕΦ, έμεινε μόνος στην 20ή θέση της λίστας των πασέρ του Κολοσσού H Hotels. Έφτασε τις 85 και ξεπέρασε τον Νώντα Παπαντωνίου που είχε 82 στη σεζόν 2013-14.

Ο Αμερικανός πάντως έφτασε για δεύτερη φορά σε επίδοση 10 άστοχων σουτ εντός πεδιάς, έχοντας 4/14 και μετά τα 5/15 που «έγραψε» μία εβδομάδα νωρίτερα κόντρα στο Λαύριο Megabolt.

*Ο Ανδρέας Πετρόπουλος είχε 3/7 τρίποντα και οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας του 3/18. Με τα τρία εύστοχα σου του, έφτασε και ξεπέρασε τα 50. Σε 84 παιχνίδια στη Stoiximan Basket League έχει 51/178 (28,65%).

*Ο Σωτήρης Μπιλλής είχε τρία ριμπάουντ και με αυτά έφτασε τα 100 στην 116η εμφάνιση του στην κατηγορία.

*Ο Άντριου Γκάουντλοκ σημείωσε τη 14η επίδοση 83,33%+ στα δίποντα που συνδυάστηκε με μηδενική επίδοση λαθών, αφού είχε 5/6.