Ο Άρης σταμάτησε το σερί του Παναθηναϊκού, που τον κέρδισε στο ΟΑΚΑ μετά από 27 χρόνια!

Ο Άρης Midea πολύ καλύτερος στα πρώτα 11’ του ματς και στην τελευταία περίοδο επικράτησε στο κλειστό γήπεδο του ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού AKTOR (73-70) και υποχρέωσε τους «πράσινους» στην πρώτη ήττα τους στην Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» παραμένει, ωστόσο, πρώτη στην βαθμολογία μετά τις πρώτες 17 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου του 32ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Οι «κιτρινόμαυροι» από την πλευρά τους πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού AKTOR μετά τις 25 Ιανουαρίου 1997 (79-77) και την δεύτερη εκτός έδρας επί των «πρασίνων» στα χρονικά του ΕΣΑΚΕ (από το 1992).

Ο Άρης Midea μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με πολύ καλή άμυνα και τον Τζόναθαν Σταρκ να πετυχαίνει 8 πόντους με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου τελείωσε το δεκάλεπτο στο +15 (25-10).

Με καλάθια των Δημήτρη Κατσίβελη, Ρόνι Χάρελ στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 19 πόντους (29-10).

Ο Κέντρικ Ναν αρχικά με πέντε πόντους με ένα τρίποντο και οι Κώστας Αντετοκούνμπο, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης στην συνέχεια έδωσαν ώθηση στον Παναθηναϊκό AKTOR, που με επιμέρους σκορ 24-10 μείωσε στους 5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-34).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 23-12 με 8 πόντους του Ντίνου Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός AKTOR προσπέρασε με 57-49, 31’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης Midea, όμως, αντέδρασε γρήγορα και με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σταρκ ανέκτησε το προβάδισμα (58-57), με 7’ και 55’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Τρία τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν καθοριστικά για τη νίκη των «κιτρινόμαυρων». Το σκορ έγινε 71-62, 1’ 25’’ πριν την λήξη του αγώνα, με το τρίτο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του 28χρονου γκαρντ, ενώ το τρίποντο για την ισοφάριση του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με την εκπνοή του ματς ήταν άστοχο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Θεονάς, Τεφτίκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/34 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 22/29 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 19 λάθη, 16 φάουλ