Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στα Λιόσια την ΑΕΚ με 89-69

Mόνος στην κορυφή της Stoiximan Basket League παρέμεινε ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR καθώς επικράτησε με 89-69 της ΑΕΚ Betsson για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες στη Stoiximan Basket League με τον Κέντρικ Ναν να τελειώνει το ματς με 19 πόντους και 8 ασίστ. Από την πλευρά της Ένωσης που αγωνίστηκε με ελλείψεις ο ΜακΡέι είχε 15 πόντους.

Mε επιθετική αιχμή τον ΜακΡέι η ΑΕΚ Betsson μπήκε σε θέση οδηγού αλλά αυτή η εικόνα δεν κράτησε για πολύ.  Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR βελτίωσε την άμυνα του και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 (4/5 τριπ.) προηγήθηκε με 28-13 38’’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης έπειτα από τρίποντο του Ναν ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-16 υπέρ των «πράσινων». Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου βελτίωσαν την απόδοση τους στις δύο πλευρές του παρκέ, τη στιγμή που ο Εργκίν Αταμάν μοίραζε το χρόνο συμμετοχής μετά και τον τραυματισμό του Λεσόρ. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR διατήρησε το προβάδισμα με 48-35 μέχρι το ημίχρονο.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ιδιαίτερη ένταση στην άμυνα τους στην έναρξη της τρίτης περιόδου με συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 13-6 μειώνοντας στους έξι (54-48) με καλάθι του Μόργκαν στο 23’. Κάπου εκεί ο Αταμάν επιστράτευσε ξανά τον Λεσόρ και την πρώτη του πεντάδα με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR ν’ απαντήσει με επιμέρους σκορ 11-2 και να προηγηθεί με 15 πόντους διαφορά (65-50).

Λίγο αργότερα η απόσταση έφτασε και τους 22 (85-63) με τρίποντο του Ερνανγκόμεθ. Ο Κέντρικ Ναν ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων και ουσιαστικά η υπόθεση νίκη είχε ολοκληρωθεί για τους «πράσινους», με τις δύο ομάδες να σκέφτονται τον προημιτελικό του Κυπέλλου που ακολουθεί σε λίγες ημέρες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μηλαπίδης, Σκανδαλάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 35-48, 53-68, 69-89

ΑΕΚ BETSSON (Ηλίας Ζούρος): Ραντλ 9, Αγραβάνης 3 (6 ριμπάουντ), Νάιτ 10 (4 ασίστ), Μόργκαν 8, ΜακΡέι 15 (5 ασίστ), Καράμπελας 6, Πιλάβιος , Χόλινς 2, Νετζήπογλου 5, Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 11 (5 ριμπάουντ), Ματαλιωτάκης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Γκραντ 10 (2/3 τρίποντα), Ναν 19 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λεσόρ 9 (7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 8, Μήτογλου 10 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα), Βιλντόσα 7, Μωραΐτης 1, Παπαπέτρου 1, Αντετοκούνμπο 7 (5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 8 (5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ Betsson: 20/44 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 8/13 βολές, 28 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 24/39 δίποντα, 14/22 τρίποντα, 14/22 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ Betsson πηγαίνει στη Θεσσαλονίκη για το ματς με τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός AKTOR υποδέχεται τον Κολοσσό Ρόδου.