Με το μυαλό στο Final 8 του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να κερδίσει το Μαρούσι!

Το μυαλό των παικτών του Ολυμπιακού ήταν στο επερχόμενο Final 8, κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Μαρούσι, που με ένα εντυπωσιακό 21-4, πέρασε μπροστά με 77-76 στο 36. Στο φινάλε, όμως, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενα καλάθια χάρισε στους «ερυθρόλευκους» την δύσκολη – όπως εξελίχθηκε το ματς – νίκη με 93-87.

Με το Μαρούσι να… πυροβολεί από την περιφέρεια και τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τον Φαλ, ξεκίνησε η αναμέτρηση του ΣΕΦ (7-6). Το παλικαρίσιο καλάθι του Ραντούλιτσα μπροστά στον Φαλ, έδωσε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στο Μαρούσι (7-10), με τον ίδιο να πετυχαίνει το 7-12.  Η εικόνα του Ολυμπιακού σε αυτά τα πρώτα λεπτά, δεν άρεσε στον Γιώργο Μπαρτζώκα, που κάλεσε σε τάιμ άουτ, με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ράιτ για το 14-14, το Μαρούσι, όμως, να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-18.

Εντυπωσιακό το Μαρούσι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους, χάρη σε ένα γρήγορο 5-0, να ξεφεύγουν με 25-18! Ο Ράιτ συνέχισε να δίνει λύσεις και σε συνδυασμό με τον Γκος που… συνδέθηκε με το καλάθι του Αμαρουσίου, έφεραν το σκορ στο 26-29. Το καλάθι του Νικολαΐδη, μπροστά στον Φαλ, διατήρησε το Μαρούσι  σε θέση οδηγού (28-31), όμως ο Γκος ήταν.. .ζεστός και με τρίποντο ισοφάρισε στους 33 πόντους. Ένα 4-0 από τους Λονγκ και Πετρούσεβ, έφερε μετά από αρκετή ώρα τον Ολυμπιακό μπροστά με 40-38,  ενώ το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε το 43-38, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με 46-38, χάρη σε φόλοου του Φαλ στην εκπνοή.

Με γκολ – φάουλ του Ράιτ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ. Ο Τζούστον απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 49-45, με τον Ολυμπιακό, όμως, να τρέχει ένα 6-0 που έφερε την διαφορά στο +10 (55-45). Το τρίποντο του Γιαννόπουλου μείωσε σε 55-48, με τον έμπειρο άσο να συνεχίζει να… πυροβολεί από τα 6.75 (60-53). Ο Χιλ με μεγάλο καλάθι στην λήξη της επίθεσης μείωσε σε 62-55, όμως Λονγκ και Παπανικολάου με τρίποντο, έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +12 (67-55), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 72-59.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Λουλουδιάδης, Λεβεντάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 46-40, 72-59, 93-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης, Φαλ 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 2 (1/3 σουτ), Πίτερς 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Ράιτ 9 (4/5 δίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Λαρεντζάκης 13 (2/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 13 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές), Παπανικολάου 3 (1), Πετρούσεβ 15 (7/8 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Κόζι 5 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 5 λάθη), Χιλ 25 (6/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζούστον 3 (1/5 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντούλιτσα 16 (5/7 δίποντα, 6/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 14 (1/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Στασινός 6 (3/4 δίποντα), Μπόγρης, Νικολαΐδης 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γούνταρντ 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/38 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμαρουσίου: 23/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 8/12 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 20 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Περιστέρι, ενώ το Μαρούσι θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα.