Ο Κολοσσός κέρδισε 88-82 το Περιστέρι και έκανε βήμα για το Final 8

Ο Κολοσσός άντεξε στην αντεπίθεση του Περιστερίου bwin στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 88-82 στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «θαλασσί», που είχαν κορυφαίο τον Κένταλ Σμιθ με 17 πόντους και 6 ασίστ, έφτασαν τις 5 νίκες και ελπίζουν για την είσοδο τους στην πρώτη 7αδα της βαθμολογίας του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου και την πρόκριση στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το Περιστέρι άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και με τρίποντο του Σιλβέιν Φρανσίσκο προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων (21-14) στο 8’. Ο Κολοσσός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Κένταλ Σμιθ (25-21) και άρχισε το δεύτερο με σερί 8-0 με δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Σμιθ, Χάρη Γιαννόπουλου.

Έτσι ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου και συνολικό σερί 11-0, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 29-25. Με τον Γιανίκ Μορέιρα να πετυχαίνει συνολικά στο δεύτερο δεκάλεπτο 7 πόντους, ο Κολοσσός ξέφυγε με διαφορά 8 πόντων (43-35) με 1’ και 39’’ να απομένει για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους «θαλασσί» στο +7 (47-40) και υπέρ τους επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου 26-15.

Με οκτώ σερί πόντους με ένα τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη, ο Κολοσσός προηγήθηκε με +11 (55-44) στα πρώτα 2’ και 40’’ της τρίτης περιόδου. Και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σμιθ, με 13 (58-45) 6’ και 33’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η αντεπίθεση των «κυανοκίτρινων» άρχισε με 7 σερί πόντους με τρία τρίποντα του Μάρκους Ντέμνον. Με το σερί του Αμερικανού γκαρντ το Περιστέρι πλησίασε στους 5 (73-68), με 6’ και 30’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Την… σκυτάλη από τον Ντένμον πήρε ο Μίρο Μπίλαν, ο οποίος, επίσης, με 7 συνεχείς πόντους έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (79-78), 1’ και 39’’ πριν την λήξη του ματς.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι «θαλασσί»… αφυπνίστηκαν και με κάρφωμα του Κρις Κόφεϊ, και λέι απ του Δημήτρη Κατσίβελη ύστερα από ριμπάουντ του 25χρονου Αμερικανού φόργουορντ ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα στο σκορ (82-79) με 22’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Μετά το άστοχο τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη, Κατσίβελης και Μάικλ Ντίξον ευστόχησαν σε από δύο ζευγάρια βολών και η… πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Κολοσσού (86-79, 12’’ πριν την λήξη).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης - Μηλαπίδης - Σκαλτσής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 47-40, 66-56, 88-82.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Όσμπορν 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντίξον 14 (4/10 σουτ, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 15 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Κένταλ 17 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Μορέιρα 11 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόφι 8 (5 ριμπάουντ), Τιγκ 5, Γιαννόπουλος 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπιλάν 19 (7/9 δίποντα, 5/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 13 (3/12 σουτ, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντένμον 13 (2), Κασελάκης 13 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 9, Τζούστον 3, Μωραΐτης 6, Ραντάνοφ 2, Πουλιανίτης 2, Περσίδης 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 23/39 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 18/22 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 17/32 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 14/38 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Με το νέο έτος, ο Κολοσσός υποδέχεται το Λαύριο (8/1, 17:00), ενώ το Περιστέρι bwin δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (7/1, 19:15).