Ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα από την Καρδίτσα κερδίζοντας 81-68

Ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της Basket League για το 2022. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 81-68 στην Καρδίτσα, της τοπικής ομάδας, και παρέμεινε «ζωντανός» στην προσπάθεια για ένα εισιτήριο για το Final-8 του Κυπέλλου. Οι Πατρινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-5 σημειώνοντας της 2η εκτός έδρας νίκη τους, ενώ οι νεοφώτιστοι βρίσκονται στο 1-9.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις στο παιχνίδι τους, ενώ η άμυνά τους στην τρίτη περίοδο ήταν εκείνη που έκρινε την αναμέτρηση. Οι Βασίλης Μουράτος και Δημήτρης Κακλαμανάκης ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από 12 είχαν οι Αρνολντας Κουλμπόκα και Αντονι Κάουαν, που προσέθεσε και 12 ασίστ.

Για την Καρδίτσα ο Γιώργος Γκιουζέλης τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, ο Γιάννης Αγραβάνης είχε 8 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σαγίντ Πριτζέτ συμπλήρωσε 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πήραν βραχεία κεφαλή στα πρώτα λεπτά του αγώνα όμως μετά το 7-6 στο 4' οι Πατρινοί με ένα μικρό σερί 7-0 προσπέρασαν με 13-7 ενώ στο 9' ο Τσαϊρέλης διαμόρφωσε το 12-19. Από εκείνο το σημείο όμως άρχισε η αντεπίθεση της Καρδίτσας. Οι Θεσσαλοί έτρεξαν σερί 13-0 και στο 13' ο Τσούκας με τρίποντο έκανε το σκορ 25-19. Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις με τον Κακλαμανάκη για να ισοφαρίσει σε 28-28, με τους γηπεδούχους όμως να ανακτούν το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 37-35.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ωστόσο, η ομάδα της Καρδίτσας έμεινε και για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά δίχως πόντο με τον Προμηθέα κάνει σερί 8-0 σε αυτό το διάστημα και να προσπερνά με 43-37. Με τους Ελληνές παίκτες να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση, ο Προμηθέας συντήρησε το προβάδισμά του και κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 56-47. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα ενώ στο 36' ο Κουλμπόκα έστειλε τη διαφορά στους 13 πόντους διαμορφώνοντας το 57-70. Με ένα μικρό σερί 6-0 η Καρδίτσα μείωσε σε 63-70 δύο λεπτά πριν από το τέλος, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Μουράτος με δύο διαδοχικά τρίποντα «κλείδωσε» τη νίκη κάνοντας το σκορ 63-76, με το φινάλε της αναμέτρησης να βρίσκει τον Προμηθέα νικητή με 81-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Θεωνάς, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 10 (2/5 τρίποντα) , Πρίτζετ 11 (1), Καρράς 2 , Χάντερ 4 , Κάμφορ , Αθηναίου 9 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγραβάνης 8 (0/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Τσούκας 5 (1), Γκάμπροβσεκ 4 (1) , Σαρικόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 12 (1/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 15 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκίκας 5 (3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κακλαμανάκης 14 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίμπσον, Τανούλης 6 , Κουλμπόκα 12 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 15/30 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 ριμπάουντ, (21 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 19/21 βολές, 36 ριμπάουντ, (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11 αγωνιστική της Basket League η Καρδίτσα θα παίξει στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό (07/01, 17:00). Ο Προμηθέας έχει ένα ακόμα χρωστούμενο ματς, αυτό κόντρα στον Παναθηναϊκό, που εκκρεμεί από την 5η αγωνιστική (02/01, 19:15).