Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ, που κέρδισε την Καρδίτσα με 70-64

Με το... δεξί μπήκε στον δεύτερο γύρο της Basket League η ΑΕΚ καθώς πέρασε νικηφόρα από το «Γ. Μπουρούσης» επικρατώντας με 70-64 της Καρδίτσας για την 12η αγωνιστική και έβαλε τέλος στο σερί των τριών διαδοχικών ηττών. Αντίθετα για τους νεοφώτιστους ήταν το δέκατο διαδοχικό αρνητικό αποτέλεσμα.

Οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν την τρίτη εκτός έδρας νίκη τους και έβδομη, συνολικά, φέτος βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 7-5, τη στιγμή που η ομάδα της Καρδίτσας παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας ρεκόρ 1-11.

Η ΑΕΚ παρότι είδε τη διψήφια διαφορά που είχε χτίσει στην τρίτη περίοδο να χάνεται, κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο με όπλο την άμυνα και τα ριμπάουντ, να χτίσει μία μικρή διαφορά που της επέτρεψε να πανηγυρίσει τη νίκη. Οι Κένι Γουίλιαμς και Γιάνις Στρέλνιεκς τελείωσαν με 13 πόντους, με τον δεύτερο να έχει και 8 ασίστ. Παράλληλα οι Κάμερον Μακγκρίφ και και Ακίλ Μίτσελ κέρδισαν τις περισσότερες μάχες κοντά στο καλάθι έχοντας 10 και 14 ριμπάουντ αντίστοιχα. Για τους γηπεδούχους ο Λαμάρ Πίτερς είχε 16 πόντους και ήταν εκείνος που «υπέγραψε» την ανατροπή της τρίτης περιόδου, ενώ ο Τζίμι Μποχάιμ συμπλήρωσε 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από το ξεκίνημα βραχεία κεφαλή στο σκορ ωστόσο η ΑΕΚ με τον Μάντσεν και τον Στρέλνιεκς να σκοράρουν στο τέλος του δεκαλέπτου έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 4 πόντων (20-24) και ξέφυγαν με 20-27 στις αρχές της δεύτερης. Η Καρδίτσα αντέδρασε καλύπτοντας τη διαφορά με τον Γκαμπρόβσεκ να ισοφαρίζει σε 29-29. Οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 39-37.

Η Καρδίτσα με σερί 8-0 με πέντε πόντους από τον Μποχάιμ, ξέφυγε με 45-40 στο 23' όμως η απάντηση της ΑΕΚ ήταν ένα δικό της σερί 15-0 με ευστοχία πίσω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να ανοίξει τη διαφορά και φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (45-55) στο 27'. Στο επόμενο τρίλεπτο ωστόσο ο Πίτερς με 10 συνεχόμενους δικούς του πόντους άλλαξε εντελώς την εικόνα του αγώνα ισοφαρίζοντας για την Καρδίτσα σε 55-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μέχρι και στο 35' οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Αγραβάνη να έχει μειώσει σε 58-61, όμως ένα σερί 6-0 από την ΑΕΚ της έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει με 58-67 στο 38'. Το τρίποντο του Γουίλιαμς ένα λεπτό πριν από το τέλος κράτησε την ΑΕΚ σε απόσταση ασφαλείας καθώς η Καρδίτσα με εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75μ. προσπάθησε να επιστρέψει και έτσι έφτασε στη νίκη με σκορ 70-64.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 37-39, 55-55, 64-70

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 11 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Πριτζέτ 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα0, Καρράς (0/5 δίποντα), Αγραβάνης 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουέστ 8 (1), Πίτερς 16 (5/10 τρίποντα), Αθηναίου 5 (1), Γκιουζέλης 2, Γκάμπροβσεκ 5, Σαρικόπουλος 4

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 6 (3/4 δίποντα), Φλιώνης 12 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΓκρίφ 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσελ 4 (14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Μάντσεν 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 13 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 12/35 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 7/14 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 9/11 βολές, 48 ριμπάουντ (37 αμυντικά - 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική η Καρδίτσα θα παίξει στη Ρόδο με τον Κολοσσό (21/1 στις 16:00), ενώ η ΑΕΚ θα πάει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα (21/1 στις 19:15).