Ήττα 74-64 του Παναθηναϊκού στη Μπολόνια

Ένα εξάλεπτο μπλακ άουτ είχε ως συνέπεια ο Παναθηναϊκός να ηττηθεί με 74-64 από τη Βίρτους Μπολόνια για την 20η αγωνιστική της EuroLeague.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, με συνέπεια να πάρει προβάδισμα με 18-9 στο 8’ και τον Τόρνικε Σενγκέλια να δημιουργεί προβλήματα στους ψηλούς του Παναθηναϊκού.

Τα αγωνιστικά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση ήταν πολλά για την ελληνική ομάδα, η οποία βρέθηκε γρήγορα στο -14 (25-11 στο 12'). Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» με όπλο τα συνεχόμενα εύστοχα περιφερειακά σουτ, μείωσαν τη διαφορά (29-24 στο 16'). Τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων είχαν ως συνέπεια να τα εκμεταλλευτεί η Βίρτους που πήγε με διψήφιο προβάδισμα στο ημίχρονο (43-30).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος ξεκινώντας από την άμυα του. Με τον Ματέους Πονίτκα να κάνει ένα βήμα μπροστά και τον Γιώργο Παπαγιάννη να σκεπάζει τα καλάθια ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 57-55 στο 33’. Πάνω που όλα πήγαιναν καλά για τους «πράσινους» ήρθε ακόμα ένα μπλακ άουτ καθώς έμειναν χωρίς πόντο για περίπου έξι λεπτά και έχασαν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν πως μπορούν να φύγουν νικητές από τη Μπολόνια. Στο τελευταίο δίλεπτο η Βίρτους ήταν σαφώς ανώτερη και ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επανέλθει.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64.

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1), Παγιόλα, Μπακό 11, Τζαϊτέ 8, Λούντμπεργκ 9 (1), Σενγκέλια 16 (1), Χάκετ 7 (2), Μίκι 1, Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 12 (2).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 15 (1), Λι 7 (1), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 10 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 8 (1), Πονίτκα 13 (2), Γκριγκόνις 3 (1), Γκουντάιτις 2