Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που κέρδισε στο ΟΑΚΑ την Μακάμπι με 88-86

Τέλος στο σερί των έξι αρνητικών αποτελεσμάτων στην Ευρωλίγκα έβαλε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 88-86 της Μακάμπι στο ΟΑΚΑ για την 19η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-12 με τους Ισραηλινούς να πέφτουν στο 10-9.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε λύσεις κάθε φορά που η Μακάμπι επέστρεφε στο παιχνίδι και έφτασε στη νίκη χάρη στο τρίποντο του Γουίλιαμς στα 7,6 για το φινάλε κι ενώ η ομάδα του Τελ Αβίβ αστόχησε στην τελευταία της επίθεση με τον Μπόλντγουιν.

Η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του αγώνα ωστόσο παρότι προηγήθηκε και με 21-13 στο 9' είδε τους φιλοξενούμενους να ροκανίζουν σταδιακά τη διαφορά και να κάνουν την ανατροπή προσπερνώντας με 31-30 στο 17'. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο οι παίκτες του Ράντονιτς αντέδρασαν και στο επόμενο τρίλεπτο κατάφεραν να πάρουν και πάλι τα ηνία και να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 8 πόντων με το σκορ 45-37.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχει και τα μέσα της τρίτης περίοδο όταν οι Ισραηλινοί κατάφεραν και πάλι να πλησιάσουν στο σκορ μειώνοντας σε 52-51. Και πάλι όμως οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις για να ξεφύγουν και να κλείσουν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 65-58. Με τον Μπέικον να παίρνει τη σκυτάλη από τους Παπαγιάννη, Γουίλιαμς, Λι στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το προβάδισμά του (83-74) δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε. Δύο τρίποντα όμως από τον Κόλσον έβαλαν και πάλι τη Μακάμπι στο παιχνίδι (83-80), ενώ οι Μπόλντγουιν και Νίμπο ολοκλήρωσαν το σερί 10-0 της Μακάμπι που προσπέρασε με 84-83. Γουόλτερς και Κόλσον σκόραραν για τις δύο ομάδες, με τον Γουίλιαμς να δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, στα 7,6'' με εύστοχο τρίποντο (88-86). Η Μακάμπι στην τελευταία της κατοχή βρήκε ελεύθερο σουτ από μέση απόσταση όμως ο Μπόλντγουιν αστόχησε με τη νίκη να μένει στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 9 (1), Λι 21 (3), Παπαγιάννης 16 (1), Γουίλιαμς 17 (3), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 19 (4), Πονίτκα, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 11 (1), Μπάλντγουιν 21, Μάρτι 8 (2), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Χόλινς, Νίμπο 8, Κόλσον 29 (5).