Δύσκολα επικράτησε ο Παναθηναϊκός του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ με 87-79

Με νίκη ταξιδεύει στο Ηράκλειο για το Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε του Προμηθέα με 87-79 στο ΟΑΚΑ για την 16η αγωνιστική της Basket League, σε μία αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι για 37 λεπτά.

Στα τρία τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον δικό του ρυθμό και πήρε την 13η νίκη στη Basket League με κορυφαίο τον Πονίτκα που σημείωσε 15 πόντους. Ο Λι πέτυχε 11 και μοίρασε 9 ασίστ, ο Μπέικον 13 ενώ ο Αγραβάνης είχε 12 με 7 ριμπάουντ. Από τον Προμηθέα που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση ο Κουλμπόκα σταμάτησε στους 22 με 7 ριμπάουντ ενώ 15 είχε ο Κάουαν.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο ματς ο Προμηθέας κι έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους από νωρίς. Με τρίποντο του Σίμπσον μάλιστα, οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 16-8 στο 6’. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου είχαν εξαιρετική παρουσία και δεν επέτρεπαν στον Παναθηναϊκό ν’ αντιδράσει κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια η διαφορά ν’ ανέβει σε διψήφιο αριθμό πόντων (24-14), με εύστοχο τρίποντο του Νίκου Γκίκα στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε για τα καλά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε ψηλό σκορ και τους «πράσινους» ν’ ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση. Με πολυφωνία στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 25-14, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 39-38 στο 19’, έπειτα από το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ματέους Πονίτκα. Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα (43-40) και τη μάχη στο ΟΑΚΑ να εξελίσσεται με αμείωτο ενδιαφέρον.

Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, ωστόσο ο Προμηθέας δεν του επέτρεπε να κάνει εύκολο το έργο του. Αντίθετα ήταν κοντά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63), με επιθετική αιχμή τον Αρτούρας Κουλμπόκα που μέχρι εκείνο το σημείο είχε 14 πόντους.

Με χαμηλό σχήμα και τέσσερα συνεχόμενα κλεψίματα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του, παρόλα αυτά ο Προμηθέας δεν άφηνε το ματς να ξεφύγει. Με καλάθι του Σίμπσον η πατρινή ομάδα έφερε το ματς στα ίσια (76-76) στο 37’, με την μάχη να κορυφώνεται στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» απάντησαν με σερί 5-0, με τον Χριστόπουλου να καλεί τάιμ άουτ για τις επιλογές τους στην επίθεση. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» πήγαν την αναμέτρηση στα μέτρα τους, φτάνοντας στην επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Πουρσανίδης, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Λι 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη) , Μποχωρίδης 3, Γουίλιαμς 4 , Γ. Καλαϊτζάκης 6 (3 ριμπάουντ) , Τόμας 6 (2/5 τρίποντα), Μπέικον 13 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ,Μαντζούκας 6 , Γκουντάιτις 9 (6 ριμπάουντ), Πονίτκα 15 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Αγραβάνης 12 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης Π. 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 15 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 7 , Μουράτος 5 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ) , Σίμπσον 8 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) , Χογκ 9, Κουλμπόκα 22 (4/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Κοντίτ 10 (5 ριμπάουντ) , Τσαϊρέλης , Γκίκας 3 (1), Λάγιος, Τσαϊρέλης

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 22/29 βολές, 37 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/32 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 10/15 βολές, 29 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά - 2 επιθετικά), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 17η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί στο ΟΑΚΑ την Καρδίτσα (04/03) και ο Προμηθέας θα παίξει στην Πάτρα με τον ΠΑΟΚ (04/03).