Ο Ολυμπιακός κέρδισε στην Ισπανία και τη Βαλένθια με 92-85!

Τέταρτη επίσκεψη στην Ισπανία, τέταρτη νίκη για τον Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν με διψήφιες διαφορές έκαναν την ανατροπή, νίκησαν στην έδρα της Βαλένθια με 92-85 για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με ρεκόρ 18-7 συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή της κατάταξης.

Αυτή ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη για την ελληνική ομάδα, αλλά και η ένατη στις 10 τελευταίες αναμετρήσεις της, που παραμένει αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις από τις 12 Ιανουαρίου και έπειτα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου, που τελείωσε με 22 πόντους (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές) ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας από το ξεκίνημα να πάρουν προβάδισμα που γρήγορα έφτασε και στο +14 (23-9 στο 8'), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με 25-15. Με τον Παπανικολάου να δίνει ρυθμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί που έφτασε συνολικά στο 15-0  φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (25-25), όμως οι Ισπανοί βρήκαν και πάλι λύσεις ώστε να ξαναπάρουν το προβάδισμα και να χτίσουν διψήφιες διαφορές με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 45-35.

Βεζένκοφ και Γουόκαπ έδωσαν επιπλέον λύσεις στην επίθεση του Ολυμπιακού που στην τρίτη περίοδο ήταν ασταμάτητος. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν 30 πόντους, ανατρέποντας πλήρως την εικόνα του αγώνα. Από το -10 βρέθηκαν στο +7 στο τέλος της 3ης περιόδου ενώ στο ξεκίνημα της 4ης προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά (58-73). Η Βαλένθια προσπάθησε να επιστρέψει όμως ο Ολυμπιακός είχε λύσεις ώστε να παραμείνει σε απόσταση ασφαλείας και να φτάσει εν τέλει στην επικράτηση με 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Κλαβέρ 8 (2), Πρέπελιτς 21 (5), Πραντίγια, Γουέμπ 14 (4), Λόπεθ-Αροστέγι 2, Τζόουνς 5, Ράντεμπο 7 (1), Έβανς, Ντούμπλιεβιτς 9 (3), Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/), Κάναν 7 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Σλούκας 10 (1/), Βεζένκοφ 20 (1), Παπανικολάου 22 (4), Μπόλομποϊ, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (3).