«Άλωσε» το Βερολίνο ο Ολυμπιακός κερδίζοντας την Άλμπα με 93-60

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο Βερολίνο και με σκορ 93-60 συνέτριψε την Άλμπα για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την πέμπτη σερί νίκη τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση και παραμένουν πρώτοι στην βαθμολογία της κανονικής περιόδου με ρεκόρ 17-7. Αντίθετα η γερμανική ομάδα παραμένει ουραγός με ρεκόρ 6-18.

Στο Βερολίνο ο Ολυμπιακός έπαιξε εντυπωσιακό ομαδικό μπάσκετ – ιδιαίτερα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα των ημιχρόνων - με δύο παίκτες του, ωστόσο, να κάνουν καταπληκτική εμφάνιση.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος. Σκόραρε τους 13 από τους 28 πόντους των «ερυθρόλευκων» στην πρώτη περίοδο. Ο 28χρονος φόργουορντ πέτυχε συνολικά 28 πόντους με 6/7 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ, καθώς πήρε και 13 ριμπάουντ. Ο δείκτης αξιολόγησης του Βεζένκοφ έφτασε τους 40 βαθμούς.

Νταμπλ νταμπλ έκανε και ο Τόμας Ουόκαπ, ο οποίος σε 30’ συμμετοχής πέτυχε 15 πόντους με 3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα και μοίρασε 10 ασίστ. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας, προπονητής του Ολυμπιακού, έδωσε την ευκαιρία στον 21χρονο Παναγιώτη Τσάμη και τον 17χρονο Βενιαμίν Αμπόσι να παίξουν για πρώτη φορά στην καριέρα τους στην Ευρωλίγκα και ο Τσάμης, μάλιστα, σκόραρε.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς και την άνετη νίκη των «ερυθρόλευκων» ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 28-10 άφησε πίσω του την Άλμπα με διαφορά 28 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα, Σμιθ 6 (2), Ντέλοου 2, Γουέτσελ 6, Σνάιντερ 4, Ολίντι 16 (3), Κουμάτζι 2, Τίμαν 5, Σίκμα 9, Λάμερς 6, Μπλατ 4 (1), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 15 (3 τριπ., 10 α.), Κάναν 6 (1), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 4, Φαλ 9, Βεζένκοφ 28 (4 τριπ., 13 ριμπ.), Παπανικολάου 11 (1), Τσάμης 2, Μπόλομποϊ 7 (9 ριμπ.), Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 5 (1), Αμπόσι.