Τρίτη διαδοχική νίκη για τον Προμηθέα στο EuroCup

Την τρίτη διαδοχική του νίκη και τέταρτη στα πέντε τελευταία του παιχνίδια στο EuroCup πανηγύρισε ο Προμηθέας που επικράτησε με 90-66 της Σλασκ για τη 14η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η ομάδα της Πάτρας που έφτασε τις 9 νίκες στον όμιλο συνεχίζει να διατηρεί ελπίδες για μία θέση στην πρώτη τετράδα που θα του δώσει και το πλεονέκτημα έδρας, τουλάχιστον, στη φάση των «16».

Οι Πατρινοί παρότι βρέθηκαν στην πρώτη περίοδο να χάνουν ακόμη και 16 πόντους, βελτίωσαν την εικόνα τους και στο δεύτερο ημίχρονο είχαν τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας στην ευρεία επικράτηση. Ο Τόμανσον με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος γαι την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου που έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Ο Προμηθέας τελείωσε το παιχνίδι με 21 ασίστ και 14 λάθη, ενώ υποχρέωσε τους Πολωνούς σε 20 λάθη και πήρε από αυτά συνολικά 31 πόντους.

Παρότι προηγήθηκε με 9-6 στο πρώτο τετράλεπτο ο Προμηθέας, στη συνέχεια είδε τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 16-0 στο επόμενο τετράλεπτο και να ξεφεύγουν με 25-9! Τόμασον και Ντάνγκουμπιτς έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-27), ενώ τρέχοντας επιμέρους 13-2 στο πεντάλεπτο της 2η περιόδου, ο Προμηθέας έκανε την πλήρη ανατροπή προσπερνώντας με 31-29. Η Σλασκ πήρε και πάλι προβάδισμα, 39-41, ένα λεπτό πριν από το ημίχρονο όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην ελληνική ομάδα.

Από τους 41 πόντους που δέχθηκε ο Προμηθέας στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκε στους 25, συνεχίζοντας παράλληλα να είναι παραγωγικός στην επίθεση. Στο 27' το καλάθι του Ντάνγκουμπιτς ανέβασε και πρώτη φορά το προβάδισμα των Πατρινών σε διψήφια επίπεδα (61-50) ενώ τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Σίμπσον με τρίποντο έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (83-61). Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα με τον Προμηθέα να φτάνει στη νίκη με 90-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Ντάνγκουμπιτς 15 (1), Μουράτος 2, Σίμπσον 14 (4), Χογκ 3, Κουλμπόκα, Κοντίτ 13, Τσαϊρέλης 5, Γκίκας 9 (1), Τόμασον 20 (4), Λάγιος, Τανούλης 5.

ΣΛΑΣΚ (Ούρλεπ): Κολέντα 10 (2), Γκολεμπιόβσκι 7 (1), Παραχούσκι, Τζιέβα 19 (1), Βισνιέβσκι 1, Πάβλοφ, Τόμτσακ 10, Μπιμπς 8 (1), Νιζιόλ 9 (1).