«Άλωσε» τα Άνω Λιόσια το Λαύβριο επικρατόντας με 95-81 της ΑΕΚ

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε το Λαύριο που κάνοντας ίσως την καλύτερη εμφάνισή του στη σεζόν επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 95-81 στα Ανω Λιόσια. Οι νικητές πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-12 τη στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στο 9-7 και συνεχίζουν να είναι σε τροχιά τετράδας.

Ο Χρήστος Σερέλης είδε τους παίκτες του να σουτάρουν με 70% στο δίποντο και 41% στο τρίποντο και πέντε εξ αυτών να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κόουλ είχε 23 πόντους, ο Ζάρας προσέθεσε 19 με 4/4 τρίποντα, ο Κουζέλογλου 17 με 5/7 σουτ ενώ ο Κολοβέρος 13, με τους τρεις Ελληνες να έρχονται από τον πάγκο.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη «πλήρωσε» τα 18 λάθη αλλά και το 50% (32/64) στα σουτ εντός παιδιάς. Ο Γουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Γιάνκοβιτς με 15 και 7 ριμπάουντ και ο Μίτσελ με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ΑΕΚ και Λαύριο συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να καταφέρουν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 20-14, στο 8' έχοντας σερί 6-0. Η απάντηση του Λαυρίου όμως ήταν ένα δικό του 9-0 στο επόμενο δίλεπτο με 6 σερί πόντους τους Φλαγκ, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο, προηγούμενο με 23-20. Η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα (28-27_) με το τρίποντο του Ξανθόπουλου όμως τα τρίποντα του Κουζέλογλου έβαλαν και πάλι τους φιλοξενούμενους στη θέση του οδηγού (32-37), ενώ οι πέντε πόντοι του Κόουλ έδωσαν αέρα 7 πόντων (35-42) στο Λαύριο λίγο πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή των ομάδων για το δεύτερο μέρος, το Λαύριο με τους Κόουλ και Γκρέι άρχισε με σερί 11-0 (36-53) κρατώντας την ΑΕΚ για πάνω από τρία αγωνιστικά λεπτά δίχως καλάθι. Με σερί 8-0 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (44-53) με το Λαύριο όμως να βρίσκει λύσεις από διαφορετικούς πόντους και να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο ΜακΓκριφ μείωσε σε 58-67 όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Κολοβέρο ξέφυγαν και πάλι με 62-79 στο 34'. Τρία λεπτά αργότερα ο Κουζέλογλου με βολές έστειλε την ομάδα του στο +22 (67-89) με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει ως το φινάλε και το τελικό 81-95.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Κατραχούρας - Κωνσταντινίδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 8 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), ΜακΓκριφ 4, Γιάνκοβιτς 15 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μίτσελ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 2, Φλιώνης 4, Μάιλς 10 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γόντικας 7, Παπαδάκης 3 (1/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 17 (7/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 12 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόουλ 23 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νικολαΐδης 4, Λάντζεβαϊν, Ζάρας 19 (4/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κολοβέρος 13 (1), Κουζέλογλου 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γερομιχαλός 2 (0/4 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/36 δίποξντα, 9/28 τρίποντα, 8/13 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 18 λάθη, 4 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/27 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 21/29 βολές, 25 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 3 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 λάθη, 8 κλεψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στον προημιτελικό του Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ, ενώ το Λαύριο ξαναπαίζει το Σάββατο 4 Μαρτίου με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας.