Το Λαύριο κέρδισε τον Άρη και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Basket League

Ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στη Basket League πραγματοποίησε το Λαύριο καθώς επικράτησε του Άρη με 81-70 σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη ήταν ο Φλαγκ με 17 πόντους (16 ριμπάουντ), ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή του Ζάρα ο οποίος πέτυχε σημαντικού πόντους στην τέταρτη περίοδο όταν οι κίτρινοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Από το ξεκίνημα της, η αναμέτρηση έδειχνε πώς θα είναι αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, ώστε να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κάνουν αρκετά λάθη. Με το τάιμ άουτ στα 42’’ ο Γιάννης Καστρίτης αφύπνισε τους παίκτες του, ωστόσο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το ξέσπασμα του Λαυρίου Megabolt στο τέλος της πρώτης περιόδου όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-15, με επιθετική αιχμή του Σαβιόν Φλαγκ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (36-28) στο 16’ με καλάθι του Κολοβέρου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο (40-37), με το επιμέρους σκορ να είναι 18-18 στη δεύτερη περίοδο.

Στην επανάληψη, με τους Κόουλ, Φλαγκ και Γκρέι να εκτελούν οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη έκαναν επιμέρους σκορ 15-8 μέχρι το 26’ ανεβάζοντας τη διαφορά στους δέκα (55-45). Στο τέλος της τρίτης περιόδου το Λαύριο Megabolt προηγήθηκε με 62-51.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα και μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των δέκα πόντων κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου. Ο Αρης επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση και στο 37’ μείωσε σε 70-63 με κάρφωμα του Χόχλερ. Ωστόσο, οι με βολές του Ζάρα και καλάθι του Κολοβέρου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 74-63 στο επόμενο λεπτό και έφτασαν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής - Σώμος - Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70.

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 9 (1), Φλαγκ 17 (5/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κόουλ 13 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νικολαΐδης 4 (5 λάθη), Λάντζεβαϊν 8 (5 ριμπάουντ), Ρέμι, Ζάρας 12 (2), Σπρίντζιος, Κολοβέρος 7 (3 λάθη), Γερομιχαλός 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 13 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 8 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 6 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Νότε 12 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μήτρου - Λονγκ 7 (2/10 σουτ, 2/4 βολές), Σχίζας, Καββαδάς 11 (3/4 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Φίλλιος, Χρηστίδης 8.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 24/39 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/25 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 24/45 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 16/24 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Άρης επιστρέφει στο Αλεξάνδρειο για να αντιμετωπίσει τον Ιωνικό Νικαίας (25/3, 17:00), ενώ το Λαύριο θα δώσει πρώτα το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (21/3, 19:15) κι εν συνεχεία έναν αγώνα - μισή κατηγορία με αντίπαλο την Καρδίτσα (26/3, 17:00).