Πέρασε με «κατοστάρα» από την Νίκαια το Περιστέρι

Το Περιστέρι κυριάρχησε μετά την πρώτη περίοδο στην Νίκαια και πέτυχε επί του Ιωνικού επιβλητική νίκη με 102-75 για την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League. Για τους «κυανοκίτρινους» ήταν η 12η νίκη για το 31ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που διατηρεί τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της τελικής βαθμολογίας της κανονικής περιόδου.

Το Περιστέρι bwin μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, δέχθηκε 48 στις επόμενες τρεις περιόδους, ενώ πέτυχε 29 πόντους από τα λάθη του Ιωνικού, που είχε 8 από τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Τον Μάρκους Ντένμον που σκόραρε 19 με 7/12 σουτ εντός πεδιάς, τον Δημήτρη Μωραΐτη ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα και έκανε 5 κλεψίματα, τους Ίαν Χάμερ, Αλέξα Ραντόνοφ που σκόραραν από 15 πόντους, τον Κρις Χουγκάζ ο οποίος πέτυχε 13 και έκανε 4 κλεψίματα και τον Μίρο Μπίλαν που σκόραρε 11 και πήρε 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους πολύ καλός ήταν ο Ράισον Σίμονς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 8/11 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και έδωσε 5 ασίστ.

Με τον Σίμονς να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 21-12 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Το Περιστέρι bwin αντέδρασε και με 11 πόντους με 3 τρίποντα του Μωραΐτη ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (27-27).

Με σερί 8-0 σε διάστημα περίπου ενάμιση λεπτών, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (39-29) στο 13’. Με τον Ραντάνοφ να σκοράρει 9 πόντους σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, το Περιστέρι bwin ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 (55-34) 1’ και 58’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος και έφτασε μέχρι τους 28 (101-73) με 51’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της συνάντησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατραχούρας - Μαλαμάς - Καρπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κωστής): Νούνιεζ Καστίγιο 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμονς 26 (8/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Αρσενόπουλος 12 (2/6 τρίποντα), Λέισι 11 (4 ασίστ, 3 λάθη), Αγγελόπουλος, Μπέμπης, Χένρι 4, Κιούσης 1, Πετανίδης 3 (1), Κορκοντζέλος 1, Μάντζαρης (0/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 λάθη), Χόκινς 11.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 2, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 19 (4/7 τρίποντα), Κασελάκης (0/5 σουτ), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 18 (4/7 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Ραντάνοβ 15 (1), Περσίδης, Χουγκάζ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χάμερ 15 (7/7 δίποντα, 0/1 τρίποντομ. 1/4 βολές, 7 ασίστ), Ζούγρης 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 12/27 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 18/23 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 24 λάθη, 6 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 29/48 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 9 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 λάθη, 15 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι bwin φιλοξενεί τον Κολοσσό σε μια βδομάδα (26/3, 15:45), ενώ ο Ιωνικός δοκιμάζεται στην έδρα του Άρη (25/3, 17:00).