Κυπελλούχος Μπάσκετ Γυναικών ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος, καθώς στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Final 4 Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στο 3ο ΚΓ Άνω Λιοσίων, επικράτησε της Ελευθερίας Μοσχάτου με 66-61 και κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο του στην ιστορία του θεσμού!

Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο «ζεστός» στο  παιχνίδι και προηγήθηκε μετά από δίποντο της Πότερ με 6-3 (4΄13΄΄). Η Ελευθερία πέρασε στην αντεπίθεση και με τα τρίποντα της Κάλογουεϊ και της Στούπα μπήκε μπροστά με 15-10 που ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Οι «πράσινες» επανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο της Κάρτερ κάνοντας το 20-19 (13΄13΄΄), όμως και πάλι το Μοσχάτο με την Καρακασίδου σε ρόλο οργανωτή αλλά και εκτελεστή προηγήθηκε με 31-25 (19΄16΄΄) και πήγε στο ημίχρονο με +6 (33-27).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην Ελευθερία που κράτησε το προβάδισμα παρά την πίεση του Παναθηναϊκού ο οποίος μείωσε σε 33-35 (22΄17΄΄), ωστόσο Μπρούερ και Στούπα έδωσαν «ανάσες» στο Μοσχάτο που ξέφυγε με 42-33 (25΄05΄΄).

Η Ελευθερία Μοσχάτου έφθασε στο +9 και στην τέταρτη περίοδο με 52-43 (31΄12΄΄), διαφορά που εξανεμίστηκε από τον Παναθηναϊκό με τη Σωτηρίου να μειώνει σε 51-52 (34΄17΄΄) βάζοντας «φωτιά» στον τελικό. Το εύστοχο τρίποντο της Κάρτερ, η οποία ευστόχησε και στην ελεύθερη βολή από το φάουλ που δέχθηκε έφεραν μπροστά τον Παναθηναϊκό με 62-61, 52’’ πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι κακές επιλογές των αθλητριών της Ελευθερίας στην επίθεση και η ψυχραιμία των παικτριών του Παναθηναϊκού από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, έφεραν το τελικό 66-61.

Διαιτητές: Γρίβα, Κώτσου, Ασημακάκη

Δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61