Ασταμάτητος ο Κολοσσός στη Ρόδο, νίκησε και τον Απόλλωνα Πάτρας

Σε τροχιά εξάδας παρέμεινε ο Κολοσσός όπου νίκησε στη Ρόδο και τον Απόλλωνα Carna με 88-68 για τη 19η αγωνιστική της Basket League. Οι Ροδίτες που έχουν 8-1 στο γήπεδό τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-9, ενώ από την άλλη ο Απόλλωνας έφτασε το 0-10 μακριά από την Πάτρα, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-15 παραμένοντας στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τρεις από τους Ελληνες παίκτες της ομάδας του να κάνουν τη διαφορά καθώς ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 24 πόντους (10/16 σουτ) και 7 ριμπάουντ, ο Μανόλης Χατζηδάκης 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος τελείωσε το παιχνίδι με 7 πόντους αλλά και 14 (αμυντικά) ριμπάουντ! Για την ομάδα της Ρόδου μεγάλη διαφορά έκαναν τα ριμπάουντ, μιας και μάζεωψε 12 πρισσότερα (40-28) παίρνοντας 15 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.

Για τους Πατρινούς που στάθηκαν εξαιρετικά για ένα και πλέον ημίχρονο αλλά τελείωσαν με 6/20 τρίποντα και συνολικά 42% εντός παιδιάς, 16 πόντους είχε ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος, 13 ο Ιμπραχίμ Σιλά και 12 ο Τέβιν Μακ.

Με τους Χρυσικόπουλο και Χατζηδάκη να σκοράρουν, οι γηπεδούχοι άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά μετά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χτίζοντας διψήφια διαφορά και ξεφεύγοντας με 17-7 στο 7ο λεπτό. Ο Σιλά με συνεχόμενους δικούς του πόντους δεν επέτρεψε στον Κολοσσό H Hotels να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 24-15. Ο Απόλλωνας Carna αρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 6-0 μειώνοντας έτσι σε 24-21 ενώ με ένα νέο 6-0 ολοκλήρωσε την ανατροπή του προσπερνώντας με 27-25 στο 15' επιστρέφοντας από το -11. Οι γηπεδούχοι με τον Ντίξον, ανέκτησαν το προβάδισμα (36-34 στο 18') με τους Πατρινούς όμως να ισοφαρίζουν (40-40) στο φινάλε του πρώτου μέρους με το τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Απόλλωνα μάλιστα να έχει το προβάδισμα ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου όταν ο Μαστρογιαννόπουλος διαμόρφωσε το 53-57. Στα επόμενα έξι λεπτά όμως, ως και το τέλος του δεκαλέπτου, οι Πατρινοί δεν σκόραραν ξανά, με τον Κολοσσό H Hotels να τρέχει σερί 13-0 και να ξεφεύγει με 66-57 στο 30'. Ο Απόλλωνας Carna σκόραρε στην πρώτη του κατοχή στην τέταρτη περίοδο, όμως ακολούθησε ένα νέο 7-0 για τους γηπεδούχους, που έχοντας συνολικά επιμέρους σκορ 20-2 σε λιγότερο από 10 αγωνιστικά λεπτά, ξέφυγαν με 73-59 στο 34'. Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο σκορ, με την ομάδα της Ρόδου να κάνει ένα νέο 7-0 στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα και φτάνει στην επικράτηση με 88-68, κλειδώνοντας ουσιαστικά την παρουσία τους στα πλέι οφ του φετινού πρωταθλήματος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Λουλουδιάδης, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 24 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Ντίξον 16 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χατζηδάκης 17 (7/9 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 7 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Σταρκς, Μορέιρα 1, Γιανγκ 4, Κόφι 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ιορδάνου, Χατζηνικόλας 3 (1)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 2 (0/7 σουτ), Βερτζ 8 (4/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντέιβις 3 (1/6 σουτ), Μπόγρης 8 (4/5 δίποντα), Μακ 12 (2), Βησσαρίου, Σιλά 13 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 4, Καράμπελας 2, Καλχούν, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 27/45 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 13/14 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 21/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 8/12 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 20η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει στο Περιστέρι (26/3 στις 15:45), ενώ ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί τον Προμηθέα (25/3 στις 16:00).