Ο Ολυμπιακός με τη βοήθεια των Κορομηλά, Παπαπέτρου και Κάρδαρη πήρε το ντέρμπι και την πρωτιά!

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League «κλείδωσε» ο Ολυμπιακός καθώς νίκησε με τη βοήθεια των Κορομηλά, Παπαπέτρου και Κάρδαρη τον Παναθηναϊκό και στο ΟΑΚΑ με 76-74 για την 19η αγωνιστική συνεχίζοντας το αήττητο σερί του. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον ρεκόρ 18-0 ενώ αντίστοιχα οι «πράσινοι», που είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχουν 14-4.

Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν με διψήφιες διαφορές, κατάφεραν στο φινάλε να μειώσουν στο σουτ, έχοντας και την τελευταία ουσιαστικά κατοχή, ωστόσο είχαν λάθος επιλογή με τον Γουίλιαμς, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη, που διεύρυνε το σερί του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε σκορ και από τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε και είδε τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να τελειώνει με 13 πόντους, τον Αϊζάια Κάναν με 12 πόντους έχοντας 3/4 τρίποντα και τον Σακίλ ΜακΚίσικ με 12.  Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 21 πόντους και μόλις 7 λάθη.

Από την άλλη πλευρά για τους γηπεδούχους του Χρήστου Σερέλη, ο Ντουέιν Μπέικον που τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια αγωνίστηκε με δεμένο πόδι, τελείωσε με 17 πόντους, ο Πάτρικ Λι είχε 14 πόντους ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις είχε 13, για έναν Παναθηναϊκό που από την πλευρά του είχε 14 ασίστ και 10 λάθη.

Από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός θέλησε να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι και να «σημαδέψει» τους ψηλούς του. Μετά το αρχικό 6-3 όμως ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από την περιφέρεια παίρνοντας προβάδισμα και ανοίγοντας τη διαφορά (10-16 στο 7'). Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήρθε με τα μακρινά σουτ των Λι και Μποχωρίδη με το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκεται τις δύο ομάδες ισόπαλες (21-21). Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδα, από την άμυνά τους, και με σερί 10-0 ξέφυγαν με 35-25, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +12 (33-45) με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ο Γουόλτερς με δικούς του πόντους μείωσε σε 38-45 όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με +8 (38-46).

Δύο τρίποντα από τους Μαντζούκα και Μπέικον έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 44-49 με τον Ολυμπιακό όμως στα μέσα της τρίτης περιόδου να ξεφεύγει και πάλι με +10 (46-56). Ο Γκουντάιτις με δικά του καλάθια μείωσε σε 52-56 ενώ ένα τρίποντο του Γκριγκόνις λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (58-59).  Ο Ολυμπιακός όμως με τα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Πίτερς ξέφυγε με 58-66 στο 33', ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιρνε σκορ μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος ο Ολυμπιακός μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε με το γκολ φάουλ του Σλούκα (63-71) ενώ κέρδισε και την αποβολή του Γκουντάιτις με 5ο φάουλ.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Παναθηναϊκός με τον Μπέικον σημείωσε το πρώτο του εντός παιδιάς σουτ στην 4η περίοδο, μειώνοντας σε 67-71, ενώ στα 23,8'' ο ίδιος παίκτης με εύστοχο τρίποντο έφερε και πάλι το παιχνίδι στον πόντο κάνοντας το 74-75. Στα 21.4'' ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές έκανε το 74-76, ενώ στην επόμενη κατοχή του Παναθηναϊκού, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την άμυνα πάνω στον Γουίλιαμς, και κέρδισαν και την μπάλα, στα 0,7'' με το σκορ να παραμένει και τον Ολυμπιακό να φεύγει από το ΟΑΚΑ με τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς - Παπαπέτρου - Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λι 14 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 2 (2 ριμπάουντ), Μπέικον 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) Π. Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 3 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Γκριγκόνις 13 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαντζούκας 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάναν 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φαλ 6, Βεζένκοβ 9 (3/12 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 2, Λαρεντζάκης 13 (2), Σλούκας 3 (1/5 σουτ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 6 (2/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/34 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 14/19 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 11/15 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός έχει δύσκολη έξοδο στα Άνω Λιόσια για το παιχνίδι με την ΑΕΚ (25/3, 19:15), ενώ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας πρώτα το Λαύριο (21/3, 19:15) σε εξ αναβολής αναμέτρηση κι εν συνεχεία θα επιστρέψει στο ΣΕΦ για να υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (26/3, 19:15).