Νικητής ο Απόλλων στο ντέρμπι της Πάτρας, κερδίζοντας τον Προμηθέα με 68-57

Ο Απόλλων επικράτησε στο κλειστό γήπεδο της Περιβόλας του Προμηθέα (68-57) και με τη νίκη του στο ντέρμπι της Πάτρας για την 20η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι «μελανόλευκοι» πήραν μέγαλη ώθηση για την επικράτηση τους από τα 19 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 9 των αντιπάλων τους και από την σπουδαία εμφάνιση του Τέβιν Μακ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 11/20 σουτ εντός πεδιάς.

Πολύ καλή εμφάνιση, επίσης, από τον Γιώργο Μπόγρη, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ, 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Συνολικά οι νικητές είχαν 21 ασίστ έναντι 13 του Προμηθέα.

Με δύο τρίποντα του Μακ και μια βολή του Ιμπραχίμ Σίλα στο τελευταίο δίλεπτο, ο Απόλλωνας Carna ολοκλήρωσε την πρώτη περιόδο στο +9 (23-14). Διαφορά που αύξησε στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου με κάρφωμα του Σίλα (25-14).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-1 με πρωταγωνιστές τους Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς, Τζο Τόμασον και Τζορτζ Κόντιτ, και προσπέρασαν με 27-26 στο 16’.

Ο Απόλλωνας, ωστόσο, αντέδρασε και με δύο τρίποντα των Αλόνσο Βερτζ, Μακ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα έξι πόντων (37-31).

Οι «μελανόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με τον Μακ ασταμάτητο και τους Μπόγρη, Βερτζ να τον πλαισιώνουν στην επίθεση, ξέφυγαν με διαφορά 13 πόντων (53-40) στο 27’, ύστερα από επιμέρους σκορ  στο δεύτερο ημίχρονο 16-9.

Ο Απόλλωνας με την άμυνα του είχε εξουδετερώσει την επίθεση του Προμηθέα και το τρίποντο του Έι Τζέι Ντέιβις έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα 15 πόντων (63-48) και «σφράγισε» τη νίκη τους με 3’ και 12’’ να απομένουν για την ολοκλήρωσης της αναμέτρησης.

Από τους ηττημένους του ντέρμπι της Πάτρας προσπάθησε περισσότερο ο Τόμασον με 12 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας - Μαλαμάς - Αγραφιώτης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 8 (2/8 τρίποντα), Βερτζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ντέιβις 10 (2), Μπόγρης 10 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μακ 27 (6/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σιλά 4, Φιλιππάκος (0/4 σουτ), Καράμπελας (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλχούν, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος (0/5 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν, Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Μουράτος 7 (1), Χογκ 8 (5 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 5 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κόντιτ 7 (7 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 5, Γκίκας 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Τόμασον 12 (0/3 τρίποντα), Τανούλης 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 16/37 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 6/13 βολές, 48 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 19 επιθετικά), 21 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/40 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 6/8 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Απόλλωνας Πάτρας δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στον Παναθηναϊκό (2/4, 15:45), ενώ ο Προμηθέας επιστρέφει στο "Δημήτρης Τόφαλος" για να παίξει με το Περιστέρι bwin (1/4, 16:00).