Η ΑΕΚ ηττήθηκε 64-55 στο Ισραήλ από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ

Η κάκιστη εκκίνηση και οι τάσεις αυτοχειρίας της κάθε φορά που επιχειρούσε την ανατροπή, στοίχισαν στην ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του Basketball Champions League. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 64-55 από την Χάποελ στην Ιερουσαλήμ, ανήμερα της επετείου των 55 χρόνων από τον πρώτο ευρωπαϊκό διεθνή τίτλο της στο μπάσκετ, αλλά και πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο της Ελλάδας σε ομαδικό άθλημα.

Το δεύτερο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί στις 12 Απριλίου (17:30) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, εκεί όπου η ΑΕΚ θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 και να τη στείλει σε τρίτο ματς στην Pais Arena στις 19 Απριλίου (19:00) για να διεκδικήσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Κορυφαίος των νικητών ο Σπίντι Σμιθ με 20 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ των 17 λαθών ξεχώρισε ο Κένι Γουίλιαμς με 18.

Η έλλειψη ενέργειας που «έπνιξε» τους «κιτρινόμαυρους» στην πρώτη περίοδο, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους Ισραηλινούς, οι οποίοι με εντυπωσιακό σερί 23-0 από το εις βάρος τους 5-6, κατάφεραν να γράψουν στον φωτεινό πίνακα στο 28-6 στο 11΄! Η αντίδραση της ΑΕΚ, αν και καθυστερημένη, ήρθε μέσα από την άμυνα, με την ελληνική ομάδα να κρατάει τους γηπεδούχους στους 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο, να περιορίζει τα λάθη της και με σωστές επιλογές να μαζεύει τη διαφορά στο -12 στο 20΄ (36-24).

Δίχως να χάσει διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, η ΑΕΚ συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο (49-45 στο 30΄), πριν βρεθεί μία… ανάσα από την ανατροπή στο 32΄ (49-48), μετά από τρίποντο του Μάιλς. Ωστόσο, αστοχία, λάθη και… κινήσεις πανικού έδωσαν στην Χάποελ και πάλι αέρα 6 πόντων (54-48) στο 35΄, με τον Σμιθ να βρίσκει τους διαδρόμους και να κρατάει σε θέση οδηγού την Χάποελ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 36-24, 49-45, 64-55.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Μπλέιζερ 2, Κορνέλιους 8, Χάνκινς 2, Ράντολφ 12 (2), Σμιθ 20 (3), Μπράουν 3 (1), Κάρινγκτον 8 (2), Μέγερις 7 (1), Σέγκεβ 2, Βένε.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 7, Μάιλς 7 (1), Μίτσελ 12, Γουίλιαμς 18 (4), Γόντικας 2, Κόνιαρης, Λεμάρ, Μάντσεν, Οριόλα, Παπαδάκης 5 (1), Ξανθόπουλος.