Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Μπασκόνια με 86-78 και είναι οριστικά πρώτος, περιμένει την αντίπαλό του στα play offs

Με το πλεονέκτημα έδρας θα μπει στα playoffs της EuroLeague o Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 86-78 της Μπασκόνια στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και τερμάτισε στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Mε κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοβ (23 πόντους, 10 ριμπ.) ο Ολυμπιακός σημείωσε ακόμα μία νίκη κι έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο στη σύγχρονη μορφή της EuroLeague. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν να μάθουν την αντίπαλό τους στα playoffs όπου θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

M’ εξαιρετική άμυνα κι επιθετικές αιχμές τους Σάσα Βεζένκοφ και Κώστα Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έδειξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τις διαθέσεις του. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλλαν τον ρυθμό τους με στόχο να μην αφήσουν περιθώρια στους Βάσκους και προηγήθηκαν με 19-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως, ξεκίνησαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 9-2, μπήκαν ξανά στο ματς μειώνοντας στον έναν πόντο (21-20). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι ξεκινώντας πάλι από την άμυνα τους και πολύ γρήγορα έβαλαν τη διαφορά στους 15 πόντους (45-30) στο 19’ με καλάθι του Μπολομπόι. Κάπως έτσι, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος (45-33).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπορεί να έμειναν χωρίς σκορ για τρία λεπτά αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ακολούθησαν το πλάνο που τους οδήγησε την επικράτηση. Οι Βάσκοι που απειλούσαν με τον Χάουαρντ κατόρθωσαν να κλείσουν τη διαφορά στους επτά πόντους (80-73) με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ και κάπου εκεί να τελειώνει η υπόθεση νίκη για τους «ερυθρόλευκους» που δεν επέτρεψαν στη Μπασκόνια να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 2, Σλούκας 15 (2), Βεζένκοβ 23 (2), Παπανικολάου 16 (4), Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 9 (1).

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 29 (7), Χάιντεγκερ 2, Μαρίνκοβιτς 9 (2), Ντίεθ, Τόμπσον 11, Κότσαρ 6, Ίνοκ 2, Κοστέλο 5 (1), Γκιεντράιτις 13, Χόμες, Κούρουτς 1.