Καταιγιστικός ο Κολοσσός, που επικράτησε με 88-60 του Απόλλωνα

Tις έξι νίκες στη Basket League έφτασε ο Κολοσσός καθώς επιβλήθηκε με 88-60 του Απόλλωνας Πάτρας για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Οι «θαλασσί» με επιμέρους σκορ 20-7 στην τελευταία περίοδο «σφράγισαν» την άνετη επικράτηση τους έχοντας 19 ασίστ με έξι λάθη και πρώτο σκόρερ τον Γκάουντλοκ που σημείωσε 20 πόντους. Από την πατρινή ομάδα ξεχώρισε ο Μπιμπς πέτυχε 23 πόντους.

Με «όπλο» την άμυνα του και με επιθετική αιχμή τον Μπιμπς ο Απόλλωνας προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό αφού αρχικά περιόρισε τον Περάντες. Οι «θαλασσί» αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Κούρο Σεγούρα κυριάρχησαν απόλυτα. Με πλουραλισμό στην επίθεση και τον Περάντες ν’ αναλαμβάνει δράση, ο Κολοσσός έκανε επιμέρους 22-10 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (44-28) με καλάθι του Γκάουντλοκ στην εκπνοή του δεκαλέπτου. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 10 ασίστ και μόλις 2 λάθη

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης άνοιξε με την ομάδα της Ρόδου να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου είχαν καλύτερες επιδόσεις επιθετικά, με συνέπεια το επιμέρους σκορ να είναι 24-25. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Κολοσσός προηγήθηκε με 73-53, με αποτέλεσμα η συνέχεια της αναμέτρησης να είναι τυπική διαδικασία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Ζακεστίδης, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 44-28, 68-53, 88-60

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 20 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Μπράικοβιτς 6 (4 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 6 (2/6 σουτ), Πόλι 10 (1), Περάντες 8 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ουτόμι 14 (4/7 τρίποντα), Κολοβέρος 5 (7 ασίστ), Παπαγιάννης, Μπιλλής, Καμαριανός 6 (5 ριμπάουντ), Σίτου 13 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαδάκης

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 23 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιουζέλης 2, Βον 8 (4/9 σουτ), Σαλούστρος 6 (2/5 τρίποντα), Μπράουν 13 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόουλμαν 2 (1/9 σουτ), Βησσαρίου 1, Όσμπορν 3 (1), Πέρκινς 2 (6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/35 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 6 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 16/29 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 24 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 1 επιθετικό), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη, 14 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο (28/1 στις 17:15), ενώ ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό AKTOR (28/1 στις 20:15).