Με ανατροπή από το -15 με «υπογραφή» Τολιόπουλου ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ

Με μεγάλη ανατροπή ο Άρης Midea επικράτησε του συμπολίτη του, ΠΑΟΚ mateco (76-74) στον δεύτερο προημιτελικό του ΟΠΑΠ Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας και θα αντιμετωπίσει μεθαύριο Σάββατο (17/2, 18:00) στον πρώτο ημιτελικό (18:00) τον Παναθηναϊκό AKTOR.

Οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης ήταν πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (64-49) με 6’ και 9’’ να απομένουν για την λήξη του ματς και, όμως, κατάφεραν να… φέρουν τα πάνω κάτω και με επιμέρους σκορ 27-10 στα τελευταία 5’ και 52’’ να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής του Άρη Midea, ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος στα τελευταία έξι λεπτά του ματς πέτυχε 17 πόντους με 4 τρίποντα (συνολικά είχε 24 πόντους) και το νικητήριο καλάθι 14’’ πριν το τέλος του αγώνα μετά από διείσδυση στην ρακέτα του «Δικέφαλου του Βορρά».

Ο ΠΑΟΚ mateco άρχισε την αναμέτρηση με ενέργεια και 9 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο (11-2) είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Με 6’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 16 πόντους (35-19).

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να επιστρέψουν με την έναρξη του δεύτερου μέρους, μείωσαν στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου σε 45-40, όμως, ο ΠΑΟΚ mateco αντέδρασε, ξέφυγε και πάλι, όμως, στα τελευταία έξι λεπτά του προημιτελικού δεν είχε τις απαντήσεις με συνέπεια να ηττηθεί και να αποκλειστεί από την συνέχεια του ΟΠΑΠ Final 8.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76.

ΠΑΟΚ mateco (Τακιανός): Τάουνς 11, ΜακΝίς 4, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10, Φρίντρικσον 6 (7 α.),  Μαργαρίτης (1), Σ. Ουίλιαμς 9, Μίχαλακ 13 (2), Άλστον 8.

ΑΡΗΣ Midea (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6, Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 24 (5/10 τριπ.), Κατσίβελης 7, Μπλούμπεργκς 6, Μποχωρίδης 2, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7, Χάρελ 11 (1), Μπάνκστον 4.